YAZA HIZLI BİR METABOLİZMAYLA GİRELİM


Bu makale 2019-04-15 10:40:37 eklenmiş ve 412 kez görüntülenmiştir.
DİYETİSYEN EMİNE GÜL TUNA

Metabolizma vücudunuzdaki tüm kimyasal süreçleri ifade eder. Metabolizmanız ne kadar hızlı olursa, vücudunuzun enerji ihtiyacı o kadar fazla olur. Başka bir deyişle daha fazla yersiniz ama kilo almazsınız.
Yaza az bir zaman kalmışken öncelikle metabolizmayı neler etkiler onu görelim.
Yaş önemli etkenlerden biri. Yaş arttıkça metabolizma yavaşlar.
Kas kütlesi ise diğer etmen.. İdeal aralığımızda kas kütlemiz ne kadar fazla, yağ kütlemiz ise ne kadar düşük olursa metabolik hızımız o kadar hızlıdır.
Üçüncü olarak vücut büyüklüğü var. Bana çift olarak gelen danışanlarımda duyduğum en büyük sitem bu konuda oluyor. Ama hocam eşim benden daha fazla yemesine rağmen benden çok daha fazla kilo veriyor. Çünkü sevgili okurlar standart vücuda sahip bir erkeğin kas oranı %45 iken, kadınların %36’dır. Erkeklerin  normal yağ oranı %8-15 iken, kadınların normal yağ oranı %15-25’dir. Bir de işin içine vücut büyüklüğü, hormonlar  gibi pek çok faktör girince elbette erkeklerin metabolizması kadınlardan çok daha hızlı oluyor.
Çevre sıcaklığı metabolizmayı etkiliyor. Soğukta ısınabilmek için daha fazla enerji harcıyoruz. Ne varki uzun kış akşamlarında yapılan kaçamaklar artan bu enerjiyi dengeleyemiyor. Çünkü çok fazla yiyorsunuz.
Kulağınıza küpe olacak bir uyarı: Fiziksel aktivite metabolizmayı hızlandıran en büyük etken!  Harekette bereket var dostlar! Ne kadar aktif olursanız metabolizmanız daha fazla çalışır. Sözün kısası eğer o tatlıyı, böreği, batırığı, baklavayı, kısırı yemek istiyorsan oturduğun yerden metabolizmanı suçlamak yerine kalkıp fiziksel aktivite yapmalısın.
Hormonlar da etkiliyor elbet. Özellikle tiroid fonksiyonlarında görülen bozukluklarda sıklıkla görüyoruz. İnsülin direnci, polikistik over, Cushing  Sendromu gibi hastalıklarda yağ depolanmasının artması ve kilo alımı sıklıkla görülüyor.
Vücudun çalışması için gereken minimum enerji miktarından daha az bir enerjiyle uzun süre beslenenler ne yazık ki metabolizmalarına en büyük kötülüğü yapanlar.  Genelde şok diyet adı altında geçen bu diyetler oldukça düşük kalorilidir ve uzun vadede metabolizma hızını yavaşlatır. Üstelik bu şekilde yavaşlayan bir metabolizmayı hızlandırmak karşılaştığımız en zor tablolardan…
Kafein alımı da metabolizmayı etkileyen diğer faktörlerdendir. Kahve, yeşil çay, beyaz çay, oolong çayı, siyah çay gibi kafein içeren içecekler belirli bir süre byounca metabolik hızı artırıyor.
Gebelik döneminde kan hacminin artmasıyla metabolik hız yine artıyor.
Protein miktarından yeterli beslenmek de metabolizmayı hızlandırıyor. Besinler vücutta sindirilip emilirken belirli bir enerji harcanır ve buna besinlerin termik etkisi denir. En fazla termik etkiye sahip besin öğesi proteinler. Proteinleri sindirebilmek için karbonhidratlardan yaklaşık 2-3 kat daha fazla enerji harcanır ve bu etki sabah saatlerinde daha fazladır.
Uyku düzeni ve miktarı önemli bir faktör.. Özellikle gece geç yatan bireylerde açlık hormonu artıp, tokluk hormonu azalıyor. Bu nedenle birey diğer gün iştah atakları yaşıyor, kendini kontrol etmekte zorlanıyor.
Bolca gülümsemek de metabolizmayı etkiliyor dostlar. Yanlış duymadınız!
Bolca gülümsediğiniz, daha az oturduğunuz, sağlıkla yeterli beslendiğiniz, stresten uzak  günler diliyorum…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi