ANAMUR’LU ÇİLEK ÜRETİCİLERİNDEN FİYAT İSYANI

ANAMUR’LU ÇİLEK ÜRETİCİLERİNDEN FİYAT İSYANI

Anamur’da çilek fiyatlarının bir haftada 2 lira birden düşmesi üreticilerini harekete geçirdi.
Bu haber 2017-03-21 12:29:36 eklenmiş ve 1952 kez görüntülenmiştir.

Anamur Ziraat Odası, Ziraat Mühendisleri Anamur Temsilciği, Tarım İlçe Müdürlüğü, Anamur Komisyoncular Derneği Başkanı ve Hal Müdürlüğünden oluşan   5 kişilik  ekip  Belediye Başkanı  Mehmet Türe  ile görüştü.
Anamur Belediyesi’nde düzenlenen sorunun çözümüne yönelik toplantılarda, çileğin Silifke halinde 8 liraya, Antalya halinde 10 liraya satıldığını ancak Anamur’da 4 liraya satıldığını söylediler.
Çilek üreticileri, Türkiye’nin en kaliteli çileğini ürettiklerini ancak hak ettikleri fiyatı alamadıklarını belirtiler..
Fiyatın Silifke fiyatının yarısına düşmesinin kendilerini çok zor durumda bıraktığını belirten üreticiler, bu sorunun çözümü için destek istediler.
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’yi makamında ziyaret eden üreteciler sorunun bir an önce çözülmesini ve Hal Müdürlüğünün gerekli adımları atmasını istediler.
Anamur’da  40 bin dönüm arazide çilek üreten çiftçiler, ürünlerinin diğer piyasalara karşı Anamur Halinde yarı yarıya düşük alınmasına isyan ettiler. Çilek üreticilerini temsilen Kızılaliler Mahalle Muhtarı Mehmet Sarı öncülüğünde Ali Oktar, Ali Ufuk Yılmaz ve İhsan Tuğrul´dan oluşan ekip, konuyu önce Anamur  Ziraat Odasında gündeme getirdiler, sonrada Anamur Belediye Meclis Salonunda bir toplantı gerçekleştirdiler.  
‘Anamur halinde çiftçiyi kim temsil ediyor ve Anamur Hal Piyasası kurulduktan sonra denetçisi kimdir?´ ´ Diye sordu.  Bunun yanında şaleli kasaların 500 adedinin 60 TL´ye satıldığını ve akabinde darasının eklenerek 350 grama düşürülmesinin üreticiye kilo bazında büyük kayıplar verdiğini söyleyen Sarı, Anamurlu çilek üreticisinin bu mağduriyetinin giderilmesi için yetkilileri göreve davet ettiklerini söyledi.
Anamur’da 10 bini aşkın çilek üreticisi olduğuna dikkat çeken komite üyeleri, artık Çilek Üreticileri Birliğinin kurulması için kolları sıvayacaklarını dile getirdiler.
Üreticileri temsilen sorunlarını dile getiren heyet temsilcileri, Anamur Hal Piyasasının kurduğu 4 TL´lik fiyatın yüzde 15´nin de komisyon kesintisi olduğunu bu nedenle ellerine 3 Lira 40 kuruş geçtiğini dile getirdiler. 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop