ANAMUR MUZ ÜRETECİLERİNE HÜKÜMET SAHİP ÇIKTI

ANAMUR MUZ ÜRETECİLERİNE HÜKÜMET SAHİP ÇIKTI

MUZ’DA İHTİSAS GÜMRÜGÜ KURULMASI İÇİN ADIMLAR ATILDI
Bu haber 2016-11-15 10:52:25 eklenmiş ve 1486 kez görüntülenmiştir.

Anamur Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şeref Gümüş

Son zamanlarda Yerli Muz’ da yaşanan sorunlar ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Gümüş, 18 kğ’ lık 1 Koli İthal Muz’ un Referans fiyatı olan 9.5 – 10 Dolar ve %145.8 vergiyle ülkemize girmesi gerekirken bazı muz ithalatçıları tarafından bir mahkeme kararına dayanarak 18 kğ’ lık 1 Koli İthal Muz’ un 5 dolara ülkemize girişinin yapıldığını, Bu nedenle Yerli Muz fiyatlarının düştüğünü ve yerli muz üreticilerimizin bu durum karşısında kaygılanarak zor anlar yaşadığı söyledi.

Yerli Muz fiyatlarında meydana gelen bu düşüş nedeni ile Meclis Başkanı Adem Çevik, Yönetim Kurulu 2. Başkanımız Veli Savcı ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Üstün Atalay ve Mehmet Çop ile birlikte Ankara’ ya gittiklerini ve bir takım olumlu görüşmeler yaptıklarını söyleyen Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Anamur ‘ da bir durum değerlendirmesi yaptıklarını ve konu ile ilgili olarak bütün çalışmalarını bir rapor haline getirdiklerini söyledi.

Gümüş, söz konusu raporda özetle, Mersin Gümrüğünün İhtisas Gümrüğü yapılması gerektiğini, İthal Muz’ un Ülkemize Kırmızı Hattan Girişişin yapılmasının sağlanmasını, Gözetim Uygulamasına bir an önce geçilmesini ve Ekvator Serbest Ticaret Anlaşması Müzakerelerinde Yerli Muzun Korunması taleplerini ilettiklerini belirtti.

Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, İlk olarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile görüştüklerini ifade ederek, Hazırlamış oldukları Raporu Numan Kurtulmuşa verdiklerini,  Kurtulmuşun İlgili Bakanları arayarak konu ile ilgilenilmesi için Genel Müdürlerine talimat vermelerini söylediğini ifade etti.

Mersin Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile görüştüklerini, söyleyen Gümüş açıklamasında Bakan Bey’ e konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi verdiklerini ve hazırlamış oldukları raporu Kalkınma Bakanı  Lütfi Elvan’ sunduklarını söyledi.

 Gümüş, “Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan konu ile ilgili Bakanları arayarak bu konunun üzerinde durulması ve bir an önce çözülmesi gereken bir konu olduğunu söylediğini ifade eden Gümüş Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’nın bu konunun takipçisi olacağını da sözlerine ekledi.

Kendisi de bir muz üreticisi olan Antalya Milletvekili ve Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüştüklerini ve hazırlamış oldukları raporu da  Mevlüt Çavuşoğlu’na sunduklarını söyleyen Gümüş, “Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Bey’ inde konunun bir an önce çözülerek yerli muz üreticilerimizin yaşamış ve yaşayacak oldukları sıkıntıların son bulması gerektiğini ifade ederek bizzat kendinin konunun takipçisi olacğını söyledi.

Gümüş, Ekonomi Bakan Yardımcısı  Fatih Metin ile görüştüklerini söyleyen  Gümüş, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin Bakanlığımızın gözetim uygulamasına geçmesini ve aynı zamanda Ekvator Serbest Ticaret Antlaşması müzakerelerinde yerli muz’ un korunması konusunda gerekli talimatların verilmesi talebinde bulunduklarını söyledi.

  Gümüş, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin’ in İthalat Genel Müdürünü arayarak Gözetim Uygulamasına geçilmesi konusunda gerekli olan çalışmaların yapılması talimatını verdiğini söyledi.
Avrupa Birliği Genel Müdürü  Murat Yapıcı’nın’350 bin tona varan yerli muz üretimi için müzakerelerin kaldırılmasını istediğini Avrupa Birliği Genel Müdürü Murat Yapıcı Bey’ e söylediğini ifade etti.

İthalat Genel Müdürü Kadir Bal ile de görüştüklerini ve hazırlamış oldukları raporu Genel Müdüre Sunduklarını söyleyen Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş İthalat Genel Müdürü Kadir Bal’ den ithal muzda gözetim uygulamasına geçilmesi için gerekli olan çalışmaların bir an önce sonuçlandırılması talebinde bulunduklarını ifade etti.

Gümrükler Genel Müdürü Sayın Mustafa Gümüş ile görüştüklerini, gümrüklerde yaşanan sıkıntıları anlattıklarını söyleyen Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, hazırlamış oldukları raporu da Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş’ e sunduklarını ve gümrükler ile ilgili taleplerinin bir an önce sonuçlandırılarak yerli muz da yaşanan sıkıntıların çözüleceğine olan inançlarının tam olduğunu ifade ettiklerini söyledi.

Bütün bu görüşmelerin sonunda TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile de görüşerek hazırlamış oldukları raporu sunduklarını

Bayraktar’ın konunun takipçisi olacağını söyledi.

MUZ ÜRETİCİLERİ YENİ STRATEJİ UYGULAYACAK

Muz üreticileri muz fiyatlarının aşırı derecede düşmesi ve yabancı menşeli muz’a karşı mücadelede yetersiz kalmaları nedeniyle üretimde yeni bir strateji uygulama yoluna girdiler.
 Anamur’da muz üreticilerine danışmanlık Yüksek Ziraat Mühendisi Bünyamin Kozak ve birlikte çalıştığı muz üreticilerini bir araya getirerek yeni stratejiler konusunda bilgilendirdi.
Kozak, slâyt eşliğinde Muz yetiştiricisi başka ülkelerdeki ve ülkemizdeki son durumu ile son günlerdeki fiyat politikası üzerine tanıtım yaptı ve gelişmeleri anlattı.
Bilgi-Birikim Toplantısına katılan muz üreticilerinin sorunlarına cevap veren Kozak 2016 yılı ve öncesi deneyimleri ışığında 2017 yılı için 3 temel konu üzerinde durduklarını söyledi.
Bünyamin Kozak, “Önce sık dikim ile Nisan-Mayıstaki muzun boşluğu yakalamak istiyoruz. Mayıs- Haziran aylarında dönüme 400 fidan dikerek fidan sıklığından da faydalanarak dekara 8-10 ton verim elde etmeyi hedefliyoruz. Nisan – Mayısta da zaten fiyatlar zirve oluyor. Böylece hem yüksek verim hem de boş sezonu yakalamak istiyoruz. 2. bir yol ise iki farklı dönemde dikim ve iki farklı dönem de hasat yapabiliriz. Böylece hem boş dönemleri yakalama, hem de dönüme daha fazla verim alma yolunu seçmeliyiz. 3. Olarak da Anamur’daki sera yapılamayan sahalarda yine sık dikim açık muz. Dekara 375 fidan dikerek seradaki verimi yakalamak ve üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Seraya ihtiyaç duymadan seradan alınan tonajı almayı istiyoruz”. Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop