MUZ ÜRETECİLERİ YENİ BİR YOL İZLEYECEK

MUZ ÜRETECİLERİ YENİ BİR YOL İZLEYECEK

Muz üreticileri muz fiyatlarının aşırı derecede düşmesi ve yabancı menşeli muz’a karşı mücadelede yetersiz kalmaları nedeniyle üretimde yeni bir strateji uygulama yoluna girdiler.
Bu haber 2016-11-08 09:07:55 eklenmiş ve 2914 kez görüntülenmiştir.

Anamur’da muz üreticilerine danışmanlık yapan Kozak Tarım firma sahibi Yüksek Ziraat Mühendisi Bünyamin Kozak ve birlikte çalıştığı muz üreticilerini bir araya getirerek yeni stratejiler konusunda bilgilendirdi.
 Kozak, slâyt eşliğinde Muz yetiştiricisi başka ülkelerdeki ve ülkemizdeki son durumu ile son günlerdeki fiyat politikası üzerine tanıtım yaptı ve gelişmeleri anlattı.
 Bilgi-Birikim Toplantısına katılan muz üreticilerinin sorunlarına cevap veren Kozak 2016 yılı ve öncesi deneyimleri ışığında 2017 yılı için 3 temel konu üzerinde durduklarını söyledi.
Bünyamin Kozak, “Önce sık dikim ile Nisan-Mayıstaki muzun boşluğu yakalamak istiyoruz. Mayıs- Haziran aylarında dönüme 400 fidan dikerek fidan sıklığından da faydalanarak dekara 8-10 ton verim elde etmeyi hedefliyoruz. Nisan – Mayısta da zaten fiyatlar zirve oluyor. Böylece hem yüksek verim hem de boş sezonu yakalamak istiyoruz. 2. bir yol ise iki farklı dönemde dikim ve iki farklı dönem de hasat yapabiliriz. Böylece hem boş dönemleri yakalama, hem de dönüme daha fazla verim alma yolunu seçmeliyiz. 3. Olarak da Anamur’daki sera yapılamayan sahalarda yine sık dikim açık muz. Dekara 375 fidan dikerek seradaki verimi yakalamak ve üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Seraya ihtiyaç duymadan seradan alınan tonajı almayı istiyoruz”. Şeklinde konuştu.
Kozak, bütün bu önerdiklerini kendi deneme sahalarında yaptığı uygulamaların sonucunda başarılı olanları üreticilere önerdiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop