Sağlık Müdürü Dr. Adil’den, Diyabet Günü açıklaması

Sağlık Müdürü Dr. Adil’den, Diyabet Günü açıklaması

Anamur Sağlık Müdürü Dr. Cem Adil, dünya diyabet günü nedeniyle yaptığı açıklamada, diyabetin en temel nedenlerinin başında dengesiz beslenme geldiğini kaydetti.
Bu haber 2020-11-13 12:13:34 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

 

 

 

 

Dr.Adil,Dünya diyabet günü dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamasında, diyabetin, halk arasında şeker hastalığı olarak bilindiğini belirterek, "Şeker Hastalığı yaşam kalitesini ciddi biçimde etkileyen ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalık. Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glikozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir (hiperglisemi). İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan Tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıkar. Tip 1 diyabet, İnsüline Bağımlı Diyabet olarak da isimlendirilmektedir. Tip 2 diyabet ise insüline bağımlı olmayan ya da erişkin diyabeti olarak da adlandırılır. En sık görülen form Tip 2 Diyabet olup ana sebepleri obezite (şişmanlık) ve yetersiz fiziksel aktivite” olduğunu  söyledi.
Tip 2 Diyabet Belirtilerini  ana başlıklar altında  açıklayan  İlçe Sağlık Müdürü  Dr.Cem Adil,Sık idrara çıkma, sık acıkma, ağız kuruluğu, aşırı su içme, ciltteki yaralarda geç iyileşme, sık sık enfeksiyon geçirme ve cilt kuruluğudur. Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve yanma gibi belirtiler Tip 2 Diyabette zamanla meydana gelmesine rağmen bazen hastalığın ilk belirtileri olabileceğini belirtti.
 Diyabetik hastaların tedavisinde ilk ve en önemli basamak beslenme düzeninin ayarlanmasının,Diyabetli kişilerin önerilen beslenme planı ve gıda seçeneklerini de  paylaşan  Dr.Adil.” her gün aynı saatlerde yemek yemesi gerekmektedir. Diyabetlilere çeşitli besin öğelerinin bulunduğu yeterli ve dengeli bir beslenme planı sunulmaktadır. Besleyici değerleri yüksek, buna karşılık yağ ve enerji içerikleri ise düşük gıdalar daha çok tercih edilmelidir. Günde üç ana öğün ve üç ara öğün yiyerek beslenmek ana kuralınız olmalıdır. Beslenme düzeninizin içeriğini de diyabet tedavi ekibinizde yer alan diyetisyeniniz ayarlayacaktır” şeklinde açıklamalarda  bulundu.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA