Ziraat Odası Başkanı Gümüş’ün, Enerjisa isyanı

Ziraat Odası Başkanı Gümüş’ün, Enerjisa isyanı

Anamur –Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, yazılı açıklama yaparak,Tarımsal faaliyet girişimlerinin Enerjisa engeline takıldığını söyledi. Anamur –Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, yazılı açıklama yaparak, Tarımsal faaliyet girişimlerinin Enerjisa engeline takıldığını söyledi.
Bu haber 2020-10-19 12:06:29 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

 

 

 

Gümüş yaptığı açıklamada;”Çiftçilerimiz devletimizin milli tarım politikasına katkı sunmak istiyor fakat enerjisi nın engeline takılıyor bütün çabalarımız ve mücadelelerimiz sonuçsuz kalıyor.
Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Bakanlarımız Hükümetimiz milli tarım politikasının çok önemli olduğunu anlatırken bizlerde ziraat odaları olarak çaba sarf ederken sebebi net olan, olumsuzlukların karşısında çiftçilerimiz üretim yapamıyor.
 TBMM'DE tarım komisyonunda görev alan saygıdeğer milletvekillerimize ayrı ayrı ziraat odamız başkanlığı tarafından e-mail attık birebirde sıkıntılarımızı, net ifadelerle anlattık, umarım tarım komisyonu, ilgili bakanlık veya hükümetimiz konunun üzerinde durur çiftçilerimiz rahat bir nefes alır.
Hisseli tarım arazilerinde abone işlemleri yapılırken daha önce kullanıcı hissedarlardan bir kişi abone işlerini yaptırabilmek için enerjisa ya diğer hisedarlar dan doğacak her türlü sorumluluğu kabul eden bir taahhütname veriyordu ve abone işlemi yapılıyordu.
Daha sonra bu uygulamadan vazgeçerek hissedarların % 50 sini enerjisa ya gelip taahhütname  vermelerini istediler bu işlemin zorlukları anlatınca ( varisler den bir kısmının başka il ve ilçelerde hatta yurt dışında oldukları söylenince ) bu seferde taahhütnamenin noterden olması gerektiğini söylediler. Şuanda abone işleminin gerçekleşmesi için müdafaanameyi noterden istiyorlar. Yeni uygulama çözüme uzak olduğu kadar çiftçimize birde ekonomik yük getirdi. Bu uygulamaya bir çözüm getirilmeli. en azından ilk uygulama olan hissedar üretici her türlü sorumluluğu kabul etmek şartıyla, abone işlemi yapılmalı.
Tarımsal faaliyetimizin  yoğunlaştığı şu günlerde enerjisa da acil çözüm bekleyen  çok fazla sayıda abonelik dosyalarımız mevcut. Şayet çözüm olmaz ise çiftçilerimiz üretimlerini gerçekleştiremeyecek”dedi.

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA