Anamur’da Üretiliyor, İstanbul pazarlarında satılıyor

Anamur’da Üretiliyor, İstanbul pazarlarında satılıyor

Türkiye’nin her bölgesi tropikal meyve ile tanışıyor.
Bu haber 2020-10-12 12:26:37 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

Anamur’da yeni kurulan Anamur Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Türkiye’nin, çeşitli bölgelerine tropikal meyve sevkiyatını sürdürüyor.
Türkiye’de farklı konsepte yalnızca  Anamur’da yoğun bir şekilde üretilen Avakado, Pitaya(Ejder),Hünnap,Pepino,Guave,Manğo,Kamkuat,Papaya,Pasif lora ve Daha önce üretimi yapılan Keçi Boynuzu,Ceviz,Frenk İnciri, Muz ve Çilek meyveleri Türkiye’nin çeşitli illerinde pazarlarda yer almaya başladı.
İstanbul Kadıköy Salı Pazarında, özellikle her Pazar günü tüketicilerle buluşan Anamur Tropikal ve  
Subtropikal meyveler,İstanbul,Ankara,Mersin,Adana,Gaziantep başta olmak üzere çeşitli kentlerde tezgahlarda yer bulmaya başladı.
Anamur Tropikal meyve üretim ve pazarlama Kooperatifi Başkanı Ergün Doğan ve kooperatif yöneticileri Aziz Saydam ile Üstün Atalay Anamur’da üretilen tropikal meyvelerin dağıtım ve koordinasyonun birlikte yürütüyorlar.
Anamur’da Avakado üretim alanların Bin dönüme kadar çıktığını ve Kamkuat üretiminin yüz dönem ve Ejder(Pitaya) üretiminin ise elli dönüme ulaştığını belirten Kooperatif Başkanı Ergün Doğan, tropikal meyve üretiminin Anamur’un çeşitli bölgelerinde giderek artığını ve bir kaç yıl içinde ise Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vereceklerini belirtti.
Anamur’da Muz ve Çilek üretimine alternatif üretim olarak değerlendirilen Tropikal ve Sup Tropikal meyvelerinin Tarımda denge sağlayacağı belirtilirken, Türkiye’nin çeşitli bölgelerine dağıtımının aracız olarak yapıldığı bu nedenle fiyatların dengeli olduğu belirtiliyor.
64 ortaklı Anamur Tropikal meyve üretim ve pazarlama kooperatifi İhracat yapabilmek için Çiftçi teşkilat belgelerinin de alındığını, ihracat yapılmasıyla Avrupa ülkelerinde bir hafta içinde tezgâhlarda yer alacağı planlamalarını da yapıyor.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA