Bozyazı’da,Zeytinler el değmeden yağ oluyor

Bozyazı’da,Zeytinler el değmeden yağ oluyor

Anamur ve Bozyazı bölgesinde zeytin hasadı başlamasıyla, zeytinyağı fabrikaları da yoğun tempoda çalışmaya başladı.
Bu haber 2020-10-10 16:05:53 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

 

 

 

 

 

Bozyazı sanayi sitesinde faaliyet gösteren Bozyazı Paşabeleni Zeytinyağı fabrikası 24 saat hizmet veriyor.
Günlük ortalama 60 ton zeytin işletilen fabrikada, 750 kiloluk kazanlarda biriktirilen yağlar, yine el de firma yetkilisi, Bu sene yağmurların gecikmeden bidonlara doldurularak sahiplerine teslim ediliyor.
Bozyazı  Paşabeleni Zeytinyağı Fabrikası, gelen zeytinleri yağa dönüştürmekle kalmayıp, farklı illere de kargo yoluyla zeytinyağı satışı yapıyor.
Sağlık Mahallesi Halide Edip Adıvar bulvarında satış yerinde ve 0533,4579590’nolu telefondan sipariş alınarak kısa sürede alıcıya ulaştırılıyor.
Tamamen saf ve doğal yağ çıkaran firmanın yetkilisi Hakan Erdem, hasadın başlaması ile birlikte gece gündüz çalıştıklarını söyleyerek şunları kaydetti.
Erdem; “Bölgemiz zeytin açısından çok verimli. Asit oranı en kaliteli zeytinler bizim bölgemizde yetişmektedir ve Türkiye’de ilk turfanda zeytin burada çıkmaktadır. Bölgemizde zeytin hasadı başladı. Doğal olarak çiftçilerin hasadını yağa dönüştürmek için fabrikamız 24 saat esasına göre çalışmaya başladık.
Fabrikamızda  Alman teknolojisi  ile üretilmiş  2019 model  makinalarda,soğuk sıkım  natürel  zeytinyağı  üretimi  yapılıyor” diye  konuştu.
Bölge ekonomisine katma değer
Bölge ekonomisine  katma değer  kattıklarına da  vurgu yapan Bozyazı Paşabelen Zeytinyağ Fabrikası yetkilisi  Hakan Erdem,”  komşu ilçemiz Anamur’da bizim  dışımızda   yağ fabrikası var.Bu da   bölgede zeytin  üreticiliğinin  küçümsenmeyecek  oranda  olduğunu  gösteriyor. Muz’a alternatif  ürün olarak  son yıllarda  zeytin üreticiliği yapanların sayısı artış görüyoruz. İklim de     zeytin üretimine  elverişli.
Daha önce zeytinyağı çıkarmak için komşu ilçelere gidiliyordu. Buda ekonomik olarak da  yük getiriyordu. Artık   komşu ilçelerden  buraya geliyorlar.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA