Anamur İskelesi çürümeye mi terkedildi!...

Anamur İskelesi çürümeye mi terkedildi!...

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Adana 5. Bölge Müdürlüğü tarafından Anamur'da inşa edilen iskele çürümeye terk edildi.
Bu haber 2020-10-01 12:34:59 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Adana 5. Bölge Müdürlüğü tarafından Anamur'da inşa edilen iskele bir yıldır faaülieyete geçirilemiyor
33 Milyon liraya mal olan,49,5 metre genişliğinde, 352 metre uzunluğundaki iskelenin  temeli 2017 yılında  atılmış,2019 yılının  Mart ayında  bitirilmesine  rağmen, açılması yönünde  hiç bir adım atılamıyor.
Akdeniz havzasında  önemli  yerlerden biri olan  Anamur  Kıbrıs’a yakınlığının  kazanımları  göz önüne alındığında  İskele’nin  işlerlik kazanamaması  milli servetin kaybı olarak da  nitelendiriliyor.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın, iskelenin KKTC ile Bölge arasında Turizm ve ticari anlamda da kazanımları olacağını, Anamur ziyaretlerinde sık sık söylemesinin sonuçlarını görmek istediklerini belirten vatandaşlar;  gümrük binasının da bir an önce yapılarak iskelenin faaliyete geçirilmesini talep ettiler.
Anamur halkının ve  tatilcilerin  zamanlarının  büyük bir  kısmını  geçirdikleri  İskele  bölgesinde,çevre  düzenlemesi de  yapılmadı,  etrafı  tel örgülerle  çevrili  halde  çürümeye  terk edilen  İskele’nin  bir an önce  faaliyete  geçmesi için, Anamur Kaymakamı, Belediye  Başkanı,Ak parti   İlçe  Başkanı, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerinin de  içinde bulunduğu  bir heyet oluşturulması ve  Ankara’ya giderek Bakan  Elvan ile  görüşmeleri halinde, İskele’nin  kısa zamanda  işler hale geleceğini  ifade  eden  Anamurlular;bir buçuk yıldır tel örgülerle çevrili olarak atıl durumda bırakılan iskelenin bir an önce açılmasını talep ediyorlar.
İskelenin faaliyete geçmesinin ardından Akdeniz çanağında seyir halindeki yat’ların , ro-ro gemileri,feribotlar, deniz uçağı,  kuru yük gemileri ile Turist gruplarının seyahat ettigi Cruise gemilerin de yararlanacağı projelendirilen İskelenin bir an önce açılarak Anamur’un sosyal,kültürel,turizm ve ekenomik açıdan büyük pay sahibi ve gelişimine neden olacağı palanlanmıştı. 
Öte yandan Türkiye ve KKTC’de bulunan tur opatörleri,Kıbrıs’ta yaklaşık 20 ülkeden üniversitelerde okuyan Yüz bine yakın ögrencinin,Çok sayıda yaşamını Kıbrısta sürdüren emekli ingiliz ailelerin ve çeşitli ülkelerden KKTC’ye gelen Turist gruplarının Türkiye’ye gelebilmelerinin sağlanması açısından tur planlamarı da yapacakları raporlarda belirtilmişt

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA