Muz-Bir’den Zorunlu Muz Açıklaması

Muz-Bir’den Zorunlu Muz Açıklaması

Anamur’da son zamanlarda muzda düşük fiyat açıklamaları nedeni ile Muz-Bir Başkanı Fevzi Türkay, zorunlu ibaresi ile bir açıklama yaptı.
Bu haber 2020-09-16 11:29:58 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

Türkay  Yönetim Kurulu  adına  yaptığı açıklamada şu ifadelere  yer verdi.”İlçemizin temel geçim kaynağı olan Anamur Muzu fiyatları ile ilgili bugünlerde hayata geçirilmeye çalışılan fiyat düşürme girişimleri, piyasanın altında muz kesme girişimleri bu açıklamayı yapma zorunluluğunu doğmuştur.
Muz hasadının daha yeni başlayacağı, piyasada muzun zor bulunduğu bu günlerde seradan muz kesimi fiyatlarının durup dururken düşürülmesi, daha geçen hafta 7.00-7.70 TL aralığında muz kesimi yapılırken bugün komisyoncularımız tarafından muz fiyatlarının 6.50 TL olarak açıklanması, açıklamadan da ziyade fiyatların düşeceğinin dedikodu yöntemi ile kulaktan kulağa fısıldanıyor hale gelmesi başta muz üreticileri olmak üzere hepimizi üzmekte, yüksek maliyetlerle ülkemizin en değerli tarım ürünlerinden birisini üretmeye çalışan çiftçilerimizi de büyük sıkıntılara sokmaktadır.
İlçemizin ve ülkemizin en değerli ve endemik tarım ürünlerinden birisi olan Anamur Muzu’nun fiyatı burada 6.50 TL olarak belirlenirken, Alanya, Manavgat, Serik gibi muz üretimi gerçekleştirilen diğer ilçelerde 7.50 TL civarında olması hem Muzun Başkenti olarak anılan ilçemiz Anamur’a, hemde büyük masraflar ederek üretim yapmaya çalışan Anamurlu üreticilerimize de saygısızlıktır.
 Bir diğer taraftan tüccarlarımız tarafından belirlenmeye çalışılan muz piyasasının fiyat seyri, sezona hazırlık yapan çiftçilerimizi tüccarların sezon başında düşük fiyat politikası uygulayarak, Anamur Muzu’nun en yoğun olduğu dönemlerde çok ucuza muz kesmeyi hedeflediklerini düşündürmektedir. Anamur Muz Üreticileri Birliği olarak, ülkemizin en değerli tarım ürünü olan Anamur Muzu’nun fiyatının yine Anamurlu üreticiler tarafından belirlenmesi gerektiğine inanıyor, elinde muzu bulunan üreticilerimize 7.50 TL’den daha aşağıda bir fiyata muz kestirmemelerini tavsiye ediyoruz.”

ETİKETLER : muz-bir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA