Anamur’da 170 bin Caretta yavrusu denizle buluştu

Anamur’da 170 bin Caretta yavrusu denizle buluştu

Mersin’in Anamur ilçesinde 17 kilometrelik sahil şeridi üzerinde bulunan 1625 yuvadan 170 bin Caretta-Caretta yavrusu denizle buluştu.
Bu haber 2020-09-11 13:44:07 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

Mayıs ayından bu yana 17 kilometrelik sahilde ATV ile yuvaları kontrol eden Anamur Orman işletme müdürlüğü milli parklar görevlisi Muhammet Bostan. Caretta-Caretta yuvalarını hergün takip ederek yavruların çıkışını kontrol ediyor.
Gönüllü  olarak yıllardır  Anamur Sahiline gelen Caretta Yuvalarını kendi imkanları ile kontrol eden ve  ağaç  dallarından yuva yaparak, korumaya çalışan Ayşen  Belpınar, bazı yavruların kargalara,  köpeklere yem olmaması için uğraş veriyor,sahile atılan atıklar yüzünden yuvalarından çıkmakta zorlanan ve poşetlere takılan caretta yavrularını denize bırakıyor.
 Mamure Kalesi ve Anamurion antik kenti arası 17 kilometrelik sahil şeridine her yıl mayıs ayında yumurtalarını bırakmak üzere gelmeye başlayan ana Caretta-Carettalar her yıl yumurta bıraktıkları noktaya tekrar geliyorlar.
Mayıs ayının ortaları ile Eylül ayının başlarından yuvalarından çıkan Caretta yavruları sürünerek denize giriyorlar.
Kumda sürünerek denizle buluşmalarının nedeni olarak göbek bağlarını kopartıp, vücutlarındaki kokudan kurtuluyorlar. Böylece yavru, denize ulaştıktan sonra etçil balıklar bu kokuyu algılamakta zorlanıyor. Eğer yavru direkt denize ulaşırsa denizdeki bütün etçil balıklar ve diğer canlılara yem oluyorlar
Yavruların uzun süre yüzdükten sonra kendilerine bir adacık bulup, altına saklanarak hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar, hayatta kalmayı başaran Carettalar yaklaşık 30 yıl sonra erginliğe ulaşıp, doğduğu kumsala yeniden dönüyorlar.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA