Oktay ve Tatar Anamur’da asrın projesi sahasında ortak açıklama yaptılar

Oktay ve Tatar Anamur’da asrın projesi sahasında ortak açıklama yaptılar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “KKTC'ye su 25 Eylül’de verilecek” KKTC Başbakanı Ersin Tatar “Türkiye’ye bir kez daha teşekkür ediyorum”
Bu haber 2020-09-11 11:18:55 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

 

  Kamil CÖMERTLER

Mersin’in Anamur ilçesine KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile birlikte gelen Cumhurbaşkanı Fuat Oktay, Anamur’dan KKTC’ye su taşıyan borularda  8 Ocak tarihinde kopma yaşanması nedeniyle su verilmesinin durdurulduğunu ve onarımın tamamlaması aşamasına geldigini belirterek “KKTC’ye  en geç 25 Eylül tarihinde Türkiye'den  su basmaya başlanacak” dedi.
Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile birlikte Anamur’a 40 kilometre mesafede bulunan boru onarım bölgesinde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.
"25 Eylül 2020, yani Allah'tan bir şey olmazsa 15 gün sonra bu suyu basmış olacağız. Biz her fırsatta tekrarlıyoruz. Hangi şart altında olursa olsun Türkiye, Kıbrıs Türkü ve KKTC ile birliktedir, beraberdir. Bu birliktelik son zamanlarda özellikle Doğu Akdeniz özelinde düşündüğümüzde çok daha ayrı bir anlam ifade etmektedir. Türkiye'yi ana karasına hapsetmeye çalışanlara biz buradan bir mesajı daha verelim: Türkiye, Doğu Akdeniz'de kendi hak ve menfaatlerinde zerre ve milim bu hakların, bu menfaatlerin şu veya bu şekilde ters gözle, art niyetle bakılmasına asla müsaade etmeyecektir."
KKTC Su Temin Projesi'nin dünyanın en muhteşem projelerinden biri olduğunu ve 106 kilometrelik bir hatta sahip olduğunu söyleyen Oktay, "Bu 106 kilometrenin 80 kilometresi deniz altında asılı şekilde ,Anamur’dan KKTC’de Geçitköy'e gidiyor.” Dedi.
Projenin açılışını 2015'te Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığını anımsatan Oktay, Erdoğan'ın "Kıbrıs Türkü susuz kalmayacaktır, Türkiye'den ne gerekiyorsa sonuna kadar yanlarında olacağız." sözünü anımsattı.
Oktay, "Şu anda bu projenin sonuna gelmiş durumdayız. Ben bu güzel müjdeyi Kıbrıs Türkü'ne vermek istiyorum. Tüm detaylarını teknik ekip, bakanlarımız ve Sayın Başbakan'la birlikte değerlendirdik." Şeklinde konuştu.
KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise  "Hangi şart altında olursa olsun Türkiye KKTC ile birliktedir, bu birliktelik özellikle Doğu Akdeniz özelinde düşünüldüğünde çok anlam ifade etmektedir.
Türkiye'yi ana karasına hapsetmeye çalışanlara mesaj veriyoruz. Doğu AKdeniz kıta sahanlıklarıyla birlikte Türkiye hak ve mefaatlerinden zerre ve milim ters gözle art niyetli bakılmasına müsaade etmeyecektir.
Bu projenin 250 metre altında boruların aşağıya indirilmesi çıkarılması şu anda 5 borunun demontajı tamamlanmak üzere. Sonra da montaj aşamasına gelecek. Son derece teknolojik bir çalışma yürütülüyor. İleri teknoloji ile nokta atışı yapılarak çalışmalar sürüyor.” Dedi
Asma borularla tekrar suyun akması için yapılan düzenlemeyi yerinde gördüklerini kaydeden Tatar, "Bütün bunun mühendisliğini ve muhteşemliğini gördük. Burada çalışanlara yürekten teşekkür ediyorum. KKTC'ye inşallah 25 Eylül'den sonra tekrar akacak olan suyun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.
Tatar, KKTC'ye akıtılacak olan suyun Kıbrıs Türkünün su kullanımına ve tarımsal faaliyetlerine çok büyük ivme kazandıracağını belirterek, "Türkiye'ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Böyle büyük bir projenin tamamlanmasında gösterilen yakın ilgi alaka ve özveriyi takdir ediyorum." diye konuştu.
Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan'da Kıbrıs Türk halkının Türkiye ile hareket etmesinin anlamlı olduğunu kaydeden Tatar, Karadeniz'den sonra Doğu Akdeniz'de de zaman içerisinde gaz ve petrol gibi zenginliklerin bulunmasıyla buradaki hak ve çıkarların korunmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA