CHP’nin 97.yılı Anamur’da da kutlandı

CHP’nin 97.yılı Anamur’da da kutlandı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 97. Yıldönümü Anamur’da da kutlandı.
Bu haber 2020-09-10 10:10:15 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

 

 

 

 

Cumhuriyet alanındaki törene CHP Anamur İlçe Başkanı Durmuş Deniz, Kadın Kolları Başkanı Hülya Medine Tunç, Gençlik Kolları Başkanı Muratcan Ceylan, yöneticiler, belediye meclis üyeleri ve partililer katıldı.
Atatürk anıtına parti çelenginin sunulmasının ardından bir konuşma yapan CHP Anamur İlçe Başkanı Durmuş Deniz,şunları  söyledi:
“  İstiklal savaşımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yurdumuzun topraklarına el koymak isteyen emperyalist işgal kuvvetlerine karşı bir halk ayaklanması olarak başlamıştır.
19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkış ve Amasya,Erzurum,Sivas Kongreleri ile Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti önderliği ve yöneticiliğinde Kuva-i Milliye hareketi başlamıştır.23 Nisan 1920'de Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur.Hemen akabinde Sevr anlaşması gereği dağıtılan düzenli ordu yeniden teşkilatlandırılarak İstiklal Savaşı başlatılmıştır.30 Ağustos'da işgal kuvvetleri denize dökülerek büyük zafer kazanılmış,milli mücadelenin birinci aşaması başarıyla tamamlanmıştır.
Cumhuriyet'in ilanından tam 50 gün önce Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk 'Partileşmenin zamanı gelmiştir.' diyerek Halk Fırkası adıyla partimiz kuruldu.Partimiz 1924 yılında ‘Cumhuriyet Halk Fırkası’,1935 yılında Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır.Cumhuriyet Halk Parti'sinin kuruluşu aynı zamanda kurtuluşun tamamlanıp kuruluş sürecine geçilmesinin işaret fişeği olmuştur.Ardından 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet'in ilanı,harf devrimi başta olmak üzere bir dizi devrimler gerçekleştirilmiş,ümmetten millete kulluktan yurttaşlığa geçiş tamamlanmıştır.
İlk yıllarda CUMHURİYETÇİLİK,HALKÇILIK,MİLLİYETÇİLİK ve LAİKLİK ilkeleri parti programına girmiş 1935' te DEVLETÇİLİK ve DEVRİMCİLİK ilkeleriyle ALTI OK 'lu parti bayrağı ortaya çıkmıştır.
Kurulduğu günden itibaren ulusal ve uluslararası her türlü engellemelerle karşılaşan Cumhuriyet Halk Partisi,Cumhuriyet devrimlerinin ve ideallerinin yılmaz savunucusu ve güvencesi oldu.
Partimiz 97 yıldır daima milli kahramanımız, kurucu liderimiz ve Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belirttiği gibi halktan, haktan ve demokrasiden yana tutum almıştır.
'Zor zamanlar Atatürk Tavrı ve Cumhuriyet Halk Partisiyle aşılır.' sözü ve inancı milyonların kalbine, bedenine ve beynine kazınmıştır.
Bugünlerde ülkemizin, halkımızın pandemi-salgın ile boğuştuğu ayrıca Tek Adam Rejiminin haksız hukuksuz keyfilikleriyle bunaldığı bir ortamda yaşıyoruz. Yine Cumhuriyet Halk Partisine tarihi, zorlu görevler düşmektedir.
Hiç kimse ümitsizliğe kapılmasın, enseyi karartmasın!
31 Mart ve 23 Haziran mahalli seçimlerinde umut ve çare yeniden doğmuştur. Millet İttifakı ve CHP belediyeleri üç büyük metropol kent ve 11 büyükşehirde halka nefes aldırmış, milli ve sosyal dayanışmayı örgütlemiş, büyük bir ümit aşılamıştır.
Belediyelerimiz tüm engellemelere rağmen pandemi sınavından yüz akıyla çıkmıştır.
Genel Başkanımız Sn.Kemal Kılıçdaroğlu'nun işaret ettiği gibi 100.yılında Cumhuriyetimizi katılımcı demokrasiyle taçlandıracağız. Bu karanlık dönemi sona erdireceğiz.
Cumhuriyet’in, demokrasinin, kalkınmanın ve aydınlık Türkiye'nin, yılmaz savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin 97.kuruluş yıldönümü kutlu olsun”

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SİYASET haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA