Seçer: “Anamur’a bazı dokunuşların yapılması şart”

Seçer: “Anamur’a bazı dokunuşların yapılması şart”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur’da, önce basın mensuplarıyla buluştu, ardından bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
Bu haber 2020-09-06 22:34:42 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

Ünlüselek otelde gerçekleşen toplantıya, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Adil Aktay, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Anamur İlçe Başkanı Durmuş Deniz, Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Erdal Karan ve Mustafa Umut Yılmaz, belediye yöneticileri ve daire başkanları da katıldı.
Turizm’den, tarıma gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur’da kronikleşen sorunların olduğuna vurgu yaparak, bazı dokunuşların yapılması gerektiğini söyledi.
Anamur’un tarımı, denizi, kumsalı kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile memleketin cennet köşelerinden birisi olduğunu belirten Seçer,Mersin Büyükşehir Belediyesine ait olan caddelerinde kaldırım, yol ve aydınlatma konolarında bazı yeni düzenlemeler yapacaklarını belirtti.
 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  D-400 karayolu üzerinde Anamur Otogarı olarak yapılan binada büyükşehir belediyesi  Anamur koordinatörlüğü ünitelerini bir araya getireceklerini ve eski otogarın iyileştirilerek mevcut işlevini devam ettireceğini söyledi.
Anamur’un Turizm için önemli bir kent olduğuna dikkat çeken  Başkan Vahap Seçer, “Anamur halkının çoğunluğu tarım sektörüyle iştigal ediyor.
Gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi dokusu turizm için elverişli bir yerleşim yeri. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kent estetiğine önemsiyoruz. Anamur’un bazı dokunuşlara ihtiyacı var, biz de bazı dokunuşlar yapacağız ”dedi.
İşlerinin çok, düşüncelerinin fazla olduğunu da ifade eden Başkan Seçer, çevreyi önemsediklerinin altını çizerek, çöp atığı konusunda yıllarca vahşi depolama yapılan ormanlık alanı doğaya yeniden kazandıracaklarını, Anamur, Bozyazı ve Aydıncık’ın katı atıklarının  Silifke’de kurulan   katı atık bertaraf tesisine taşınmaya başlandığını söyledi.
Günübirlik bir belediyecilik değil, hakkı, adaleti gözeten, vatandaşın ihtiyaçlarına ve önümüzdeki 50 yıla cevap verecek hizmetler yapmak istediklerine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Rauf  Denktaş  Parkı şu anda Milli Emlak’ın hüküm ve tasarrufu altında. Biz onlardan tahsisi konusunda talepte bulunduk. Bürokraside işler maalesef biraz yavaş ilerliyor, geri dönüşler de zaman alıyor. Anamur’un içme su sorununun çözümü ile ilgili Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ve Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan ile Ankara’ya giderek İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük’ü  ziyaret ettik.
JICA (Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı) desteğiyle Anamur’un içme su projesini hayata geçirmek istiyoruz.
İller Bankası aracılığı ile (JICA) tarafından sağlanması noktasında çalışmalarımız devam ediyor’ ifadelerine yer verdi
Anamur’a yeni hal yapılmasının zorunlu olduğunu, arazi tahsisinin yapıldığını belirten Başkan Seçer,”Hal Kanunu ve Belediyeler Kanununda değişiklik olacağı beklentisi vardı. Yapılacak değişiklikle Hallerin ilçe belediyelerine devri söz konusuydu. Bizde bu beklenti ile adımlarımızı dikkatli atmak istedik ”Diyerek hal yapımına start vereceklerini söyledi.
Bir gazetecinin üretim sezonunda çiftçilerin ürünlerinin taşıma esnasında tozdan zarar gördüğünü, buna bağlı olarak fiyatların da düştüğünü grup yollarında yaşanan sıkıntının ne zaman çözüleceğini sorusunu cevaplandıran Başkan Seçer, kapalı devre sulama sistemi nedeniyle kazılan yollarda çalışma yapamadıklarını belirterek konunun açıklamak üzere Anamur koordinatörü Erdal Karan’a  söz verdi.
Büyükşehir Meclis Üyesi ve koordinatör Erdal Karan, kapalı devre sulama sisteminin geçtiği yerlerde üstyapının Mersin Büyükşehir Belediyesinin yapacağını belirterek, ”Mahalle muhtarları sorunu bize rapor ediyorlar.  Üreticilerimiz de  mağdur  vatandaşlarımızda.  Yollar araç geçemeyecek kadar  kötü durumda. Ancak,buradaki sorun bizden kaynaklanmıyor. Kapalı devre sulama sisteminin yapımını üstelenen müteahhitler ödenek sıkıntısı nedeniyle işi yarım bırakmışlar. Yapacağımız çalışma sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. Çözümün sorunu merkezi hükümette, bizden yana sıkıntı yok. Muhtarlarımızla sürekli istişare halindeyim. İlgili  daire  başkanımızla  görüşüyorum  mutlaka  çözüm üreteceğiz” Dedi.
Başkan Seçer   ve beraberindekiler   daha sonra  Kaşdişlen  Mahallesinde  Aşure etkinciliğine katıldılar.
Burada Muhtarlarla  bir araya gelen  Seçer, Muhtarların ve  vatandaşların taleplerini aldı, yapılan ve  yapılacak olan çalışmalar hakkında  bilgi  paylaşımında  bulundu.

 
 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA