KILINÇ’IN, GEZİ NOTLARI: ADANA SABANCI MERKEZ CAMİİ

KILINÇ’IN, GEZİ NOTLARI: ADANA SABANCI MERKEZ CAMİİ

Adana’dayız. Öğretmenevi’ndeki odamızın penceresinden muhteşem duruşuyla 6 minerali Sabancı Merkez Cami’yi görüyoruz.
Bu haber 2016-09-26 16:29:32 eklenmiş ve 3638 kez görüntülenmiştir.

. Tarihi bir yapı değil, ancak yerli yabancı çok ziyaretçi alıyor. Şehrin sülietinde yer almış. Sabancı Merkez Camii şehir merkezinde, Seyhan nehri kenarında Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük camisidir.Camide kapalı ve açık alanıyla birlikte 28 bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor.
Camiinin inşaatının temeli 1988 yılında atılmış; Adanalı hayırseverlerin, Diyanet Vakfının katkılarıyla 1996 yılına kadar %50’si bitirilebilmiştir. Caminin inşaatının bitirilmesi için Sabancı ailesine başvurulmuştur. Sabancı ailesinin katkılarıyla caminin inşaatı bitirilebilmiştir. Daha önce “Merkez Camii“olarak düşünülen caminin ismi” Sabancı Merkez Camii “olmuştur.18 Aralık 1998 tarihinde devlet töreniyle hizmete açılmıştır.
Camide bulunan 4 yarım kubbenin  4 halifeyi ve 4 mezhebi; 5 tam kubbenin islamın 5 şartını ,6 minarenin ise imanın şartını simgelediğini cami görevlilerinden öğreniyoruz.Sabancı Camii’nin güneyinde tarihi taş köprü var.Batı tarafında tarihi konutlar ve sinema müzesi bulunmaktadır.Bütün bunlara Seyhan nehri ve parkı da eşsiz güzellikler katıyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop