Bir elektrik direği 60 ton muz üretimini engelliyor…

Bir elektrik direği 60 ton muz üretimini engelliyor…

Bir elektrik direği 60 ton muz üretimini engelliyor…
Bu haber 2020-07-14 11:51:22 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

Anamur’un Bozdoğan Mahallesi 188 Ada 7 parselde ki 6 dönüm arazide  muz serası yapmak isteyen üretİci  Halil Demir, kendi  tarlası içerisine üç yıl önce  izin alınmadan konulan elektrik direği yüzünden muz serasını yapamıyor.
Muz  Üreticisi  Demir,Arazi içerisinde bulunan TEDAŞ’a ait  elektrik direğinin                   Yaklaşık  10 metre öteye tarlanın kenarına alınması  için girişimler başlatınca Tedaş yetkililerinden beklenmedik bir cevap alır ve elektrik direğinin kaldırılamayacağını, bunun mümkün olmadığını ve kim olursa olsun, hiç bir gücün bunu yapamayacağı cevabıyla karşılaşır. Bunun üzerine, TEDAŞ Anamur yetkililerinden gerekli cevabı alamayan Demir, konuyu bölge müdürlüğüne bildirir.
3 yıl önce bu arazi içerisinde arazi sahibinin rızası olmadan ve  istimlak etmeden bu elektrik direği dikilmişti, Arazi sahibi Demir, 6 dönüm özel arazisi içinde Muz serası yapmak isteyince direğin kaldırılması talebine Tedaş yetkililerinden olumsuz cevapla karşılaşınca yasal girişimlerde bulunmuş ancak sürekli olumsuz ve değişik cevapları almaya başlayınca  konuyu Ankara’ya taşımak için adımlar atmaya başladı.
Muz üreticisi Halil Demir, arazisi içinde bulunan tek bir elektrik direğini arazi içerisinde dikilirken kendisinin  izni alınmadan işlem yapıldığını belirterek   arazinin TEDAŞ tarafından istimlak dahi edilmediğini söyledi.
Altı ( 6) dönüm araziden 60 ton muz üretimi yapacağını ve Anamur ekonomisine büyük katkı sağlayanını belirterek, ”Tek bir direk 60 ton muz üretimini engelliyor” şeklinde konuştu.
Muz üreticisi Halil Demir, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Arazimin içine üç yıl önce izin alınmadan, istimlak edilmeden, hiç bir bildirimde bulunmadan Tedaş buraya elektrik direği dikmiştir. Şimdi bu arazimde muz serası yapmaya karar verdiğimde direğin 10 metre kenara çekilmesi talebimi hep ret ediyorlar ve zorluk çıkarıyorlar.  Pandemi sürecinde devletimizin tarıma ve üretime destek verilmesi çerçevesinde 6 dönüm tarlama muz serası yapmak istediğimde ne hikmetse TEDAŞ benim arazimdeki direği kaldırmamak için beni cezalandırmaktadır. Bunun peşini bırakmak istemiyoruz., Anamur’da muz üretiminin genişlemesi ve ekonomiye katkı sağlamasını engelleme düşüncesi içinde olan Başta Anamur Tedaş yetkililerini  sorumluluk taşımaya davet ediyorum, bu durumu Ankara’ya taşıyarak çözüm yollarını arayacağımın da bilinmesini istiyorum.” Dedi.
Halil Demir, açıklamasının sonunda, kendi tarlası içerisine kendine sorulmadan dikilen bu direğin bulunduğu yerden kimseye zarar olmayacak şekilde 10 metre öteye tarla kenarına taşınmasının aslında bu derece zor olmadığı halde Anamur Tedaş yöneticilerin neden engel koyduklarını da anlamış değilim, bu yöneticiler benim anlamadığım  konu ve taleplerle bana değişik cevaplar veriyorlar. Ben bu işin arkasını bırakmayacağım, Ankara başta olmak üzere sonuna kadar gideceğim.” Dedi.
Demir,  Muz serası yapacağı  6 dönümlük  arazide  çalışma başlatmasına rağmen,sipariş  verdiği  muz fidelerini  bir türlü  ekememenin  bedelini kimin  karşılayacağını  soruyor.

 

 

 

MUZ SERASI YAPACAĞI 6 DÖNÜMLÜK ARAZİDE ÇALIŞMA BAŞLATMASINA RAĞMEN,İLERLEME  KAYDEDEMİYOR..

 

ETİKETLER : TEDAŞ
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YAŞAM haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA