Anamur’da salep orkidesi marka olma yolunda

Anamur’da salep orkidesi marka olma yolunda

Anamur’lu kadın üretici Safiye Derya’nın öncülük ettiği ve her geçen gün yaygınlaşan salep üretimi, Muz’a alternatif gösteriliyor.
Bu haber 2020-07-10 12:18:59 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -
Belediye meclis salonunda  yapılan  tanıtım toplantısına Anamur  Kaymakamı  İsmail  Gültekin,  Belediye Başkanı Hidayet Kılınç,Ziraat  Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ve  üreticiler katıldı.
Belediye Başkanı Hidayet  Kılınç, Anamur’a  yeni bir  ürün  kazandırdığı  ve   cesaretinden dolayı  salep üreticisi  Safiye  Derya’yı  kutladı,  yerel yönetim olarak  ürün çeşitliliğinin yaygınlaşması için   her zaman  destek  vereceklerini  söyledi.
Kaymakam İsmail Gültekin de,  Anamur  Belediyesinin, yaşamsal  ihtiyaçlar olan, yol,su, temizlik  ortak kullanım  alanlarının  yapımının  yanında  üreticilere  destek vermesini ve yeni bir ürün  olan salebin  yaygınlaşması  için  yaptığı çalışma nedeniyle  Başkan  Hidayet Kılınç’a  teşekkür  etti, kadın  üreteci  Safiye  Deryayı kutladı.
İlk salep deneyimini  2019 yılında 30m etrekarelik alanda yaparak 87 kilo ürün elde  eden   üretici Safiye Derya; kar oranı yüksek olan salep üretiminin yaygınlaşmasıyla ilçede yeni bir gelir kapısının açılacağını söyledi.         
Salebin pazarlama sorunu  olmadığını ve Muz’a oranla masrafsız, bakımı  kolay bir ürün olduğunu kaydeden  üretici safiye  Derya;“Bu nedenle masrafı az ama getirisi iyi olan bir ürün araştırdım. Salebin nasıl üretilebileceğini ve pazarlamasını inceledim. Edindiğim bilgilerle üretime başladım. Kasım ayında diktiğimiz fidanların kökleri gelişiyor, nisan ayında hasat ediyoruz. Anamur’da maliyeti düşük, kar marjı iyi olan, alternatif bir ürünü yetiştirmeyi başardım” dedi.
Kurulum maliyetinin bir yılda geri alınabileceğini ifade eden Derya, “Salep doğada tek yıllık bir bitki ama yapılan bilimsel çalışmalarla çok yıllık bir bitkiye dönüşebileceğini öğrendim. Salebin tarımsal üretiminin yapılabileceğini gördük. Anamur’da muz ve çilek kadar kar oranı yüksek bir bitki. Yarım dönüm, bir dönüm gibi küçük arazileri olan ve değerlendirmek isteyenler için çok uygun bir ürün. Salep üretimini devlet desteğiyle özellikle kadınlar daha iyi yapabilecek. Devletin bu konuda üreticiyi desteklemesini istiyoruz. Düşük faizli kredi desteği sağlanabilir. Anamur’un ekonomisine ve işsizliğin çözümüne katkı sağlacağına inanıyorum.” diye konuştu.
 
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA