Başarır:Anamur’da tarım arazileri sular altında kalan köylülere arazileri verilmedi!

Başarır:Anamur’da tarım arazileri sular altında kalan köylülere arazileri verilmedi!

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Köylüler devlet tarafından kendilerine tahsis edileceği belirtilen tarım arazilerinin aradan beş yıl geçmesine rağmen verilmediğini söyledi.
Bu haber 2020-06-08 12:43:22 eklenmiş

Mersin Anamur ilçesinde KKTC Su Temin Projesi nedeniyle inşa edilen Alaköprü Barajı için kamulaştırma yapılan Akine, Ormancık, Sarıağaç mahallelerinde yaşayan köylülerin evleri ve tarlaları sular altında kaldı!
Köylüler devlet tarafından kendilerine tahsis edileceği belirtilen tarım arazilerinin aradanbeş yıl geçmesine rağmen verilmediğini söyledi!
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır bugün (07 Haziran 2020 Pazar) Anamur ilçesinde köylüleri ve partililerini ziyaret etti.
Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre CHP’li Ali Mahir Başarır, köylülerle bir araya gelerek şikayetlerini dinledi. Başarır konunun takipçisi olacağını söylerken şu ifadeleri kullandı:
“Köylüler 5 senedir mağdur”
“Akine, Ormancık, Sarıağaç köylerimiz sular altında. Köylülerimiz mağdur. Halfeti’deki olayın aynısını Anamur’da yaşıyoruz. Türkiye’deki en kaliteli çileğin yetiştiği yer. Köylülere sular altında kalan arazilerinin yerine hala arazi verilmedi. 5 senedir mağdurlar. Bu sorunun çözülmesi için olayın takipçisi olacağız. Böyle bir devlet yönetilmez. 400 tane aile mağdur, topraklarını bekliyor.”
 “Devletin bize vereceği 4.5 dönümlük araziler verilmedi!”
Akine Mahallesi Muhtarı Süleyman Dumanyaptığı açıklamada; “2015 Mart ayında yeni evlerimize taşındık ama devletin bize verecek olduğu dörder buçukluk dönüm tarları alamadık. Devletimiz taaddütleri yerine getiremedi. Bir an öne üretime geçmek istiyoruz” dedi. 
“Köyümüzde ihracat kalitesinde çilek yetişiyordu”
Akine köyünde yaşayan Ziraat Mühendisi Durmuş Deniz ise; “5 yıl önce üretim alanları sular altında kaldı. Köyümüzde ihracat kalitesinde çilek yetişiyordu. Ama artık üretim yapamayız durumdayız.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YEREL haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA