Gümüş” üreticilerin yaraları acilen sarılmalı”

Gümüş” üreticilerin yaraları acilen sarılmalı”

Bozyazı İlçesi’nde bayramının çıkan orman yangınında yaklaşık 100 dönüm kızılçam ormanı ve makilik alanla yaklaşık 80 dönüm civarında muz serası zarar gördü.
Bu haber 2020-05-27 12:11:39 eklenmiş

Yangın, Bozyazı Tekeli Mahallesi, hastane sokağında başladı. Kısa sürede makilik alanları ve kızılçam ormanlık alana yayılan yangın buralarda bulunan muz seralarına da sıçradı. Görgü tanıkları yangının enerji nakil hatlarının rüzgarın etkisi ile bir birlerine çarpmaları sonucu çıkan kıvılcımlardan meydana geldiğini söylediler.  
Anamur- Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, yaptıkları inceleme sonucunda muz üreticilerinin yangında zararın büyük olduğunu ve yaralarının sarılmasını beklediklerini söyledi.
Gümüş, Üreticileri Tarsim sigortası yaptırmaları konusunda uyararak , yangın nedeni ile büyük zarar gören muz seralarının,  iki gündür enerji verilmemesi sonucunda sulanamadığını ve zararın boyutunun bu nedenle giderek arttığını belirtti.
Yangında,  doğum yapacak olan muz fidelerinin de zarar gördüğünü kaydeden Gümüş, yangından zarar gören oda üyesi sera sahiplerinin enerji üretim ve dağıtım şirketi hakkında dava açacaklarını sözlerine ekledi.
Yaylalarda meyve ağaçları ürünleri telef oldu
Anamur, Bozyazı, Aydıncık ilçelerinin yaylalarında saateki hızı 60 kilometreyi bulan rüzgar ceviz, badem, elma bahçeleri ile üzüm bağlarını yerle bir etti.
Meyve  ağaçlarının dalları  fırtınadan dolayı  yer,yer ikiye ayrıldı ve  aşılı ceviz dalları  kırıldı,meyveler ağaçların dibine döküldü.
Bölgede, iki gündür meydana gelen şiddetli fırtınanın Torosların yüksek  kesimlerinde bulunan ceviz, badem ve elma bahçeleri ile üzümler telef oldu, Üreticiler büyük zarar gördü

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA