Anamur Sağlık müdürlüğünden ‘çölyak’ uyarısı

Anamur Sağlık müdürlüğünden ‘çölyak’ uyarısı

Anamur Sağlık Müdürlüğü, ince bağırsakta hasar oluşturan sindirim sistemi rahatsızlığı olan çölyaka karşı vatandaşları uyardı
Bu haber 2020-05-11 10:49:52 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, çölyakın genetik bir hastalık olduğu belirtilerek,
Çölyakın çocukluk, ergenlik, orta yaş ve yaşlılıkta görülebildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Hastalığının tek tedavisinin, ömür boyu; buğday, arpa, çavdar yulaf tahıllarında bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir.Çölyak hastalığı (Gluten Enteropatisi), bağırsaklarda sindirimi sağlayan tüysü oluşumların yapısının bozulmasına sebep olan dolayısıyla besinlerin emilmesini engelleyen, ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli bir protein neden olmaktadır.Çölyak genetik bir hastalıktır. Hastalık çocukluk, ergenlik, orta yaş ve yaşlılık gibi yaşamın herhangi bir döneminde görülebilir. Hastalığın tek tedavisi, ömür boyu; buğday, arpa, çavdar yulaf tahıllarında bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir” denildi.
Çölyak hastaları için güvenli yiyecekleri şunlardır. Tüm sebzeler, meyveler, tüm bakliyatlar, tüm katkısız katı ve sıvı yağlar, yumurta, bal, reçel, basit toz şeker, zeytin, et, balık, tavuk, (Bu ürünler katkılı olmadıkları gibi daha önce unla kızartılmış bir yağda kızartılıp işleme tabi tutulmamalıdır), una batırılmamış konserve çeşitleri, mısır, pirinç, patates, patates unu, kestane unu, nohut unu, soya unu, üzüm çekirdeği unu da kullanılabilir. evde çekilmiş güvenli baharatlar.”
Çölyak hastalığında diyet tedavisinde tüketilmemesi gereken besinler, “Buğday, arpa, çavdar ve yulaf katkılı her türlü ürün. (un, bulgur, bulgur pilavı, irmik, makarna, şehriye, kuskus, ekmek, kek, pasta, kurabiye, bisküvi, börek, çörek, gofret, simit, kraker, dondurma külahı, unlu tatlılar, gluten içeren hazır salça, ketçap, un ilave edilen çorbalar, soslar, tarhana, yarma gibi). Galeta ununa, una batırılarak kızartılmış tavuk balık gibi et ürünleri. Malt kullanılan içecekler, (bira, votka, cin vb.) Gluten içeren hazır çorbalar, köfte, pane harçları gibi hazır çeşniler. Sirke, çikolata, puding, sakız, ketçap, mayonez, dondurma gibi gıdaların bazılarında gluten bulunabilmektedir. Bunlar yenilmeden önce muhakkak ürün hakkında bilgi edinilmelidir. Tuzlu, soslu kuruyemişler, glutenle yapıştırıldığı için yasaktır. Ancak bunların glutenle işlem görmemiş hali, gluten içermeyen kuruyemişler serbesttir. Glutensiz diyette ayrıca nelere dikkat edilir? Doğal gıdalara önem verilmeli. (süt-et-balık-yumurta-sebze-kurubaklagil-pirinç-mısır-patates)” bilgisini verdi.
Okulda ve dışarıda yemek yerken çölyak hastalarının dikkatli seçimler yapması gerektiğini  “Buğday unu karışık mısır unu, pirinç ununa dikkat edilmeli. Etiketsiz gıda tüketiminde çok dikkatli olunmalı. İlaçlar, kozmetik ürünleri, şampuan, kremler vb. gluten içerikleri yönünden dikkatli kullanılmalı. Pişirme ve hazırlık aşamasında güvenli gıdaların glutenli gıdalarla bulaş olmamasına dikkat edilmeli.”

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA