MERÇED:Akkuyu nükleer santrali inşaatı halkın sağlığını tehdit ediyor

MERÇED:Akkuyu nükleer santrali inşaatı halkın sağlığını tehdit ediyor

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED ) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Akkuyu nükleer santrali inşaatı halkın sağlığını tehdit ettiğine vurgu yapıldı.
Bu haber 2020-05-03 21:10:59 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

MERÇED’den  yapılan açıklamada; “Dünyadaki Nükleer Santraller çevre ve insan sağlığına çok ciddi zararlar vermeğe devam etmektedir. Nükleer santrallerin çok büyük ve geri dönülmez bir çevre kirliliği ve çok yüksek toplumsal maliyetler yarattığı bilimsel olarak kanıtlamıştır.
Çernobil felaketinin 34.yılında dünya hala Çernobil Nükleer Santralinden yayılan radyasyon felaketinin tüm yıkıcılığını yaşamaya devam etmektedir. Çernobil felaketinin verdiği 34 yıllık ekonomik ve sosyal zararların hesabı yapılamıyor. Çernobil felaketinden kaynaklı Dünyada yaklaşık 1.000.000 insan öldü ve insanlar halen ölmeye devam etmektedir.
Dünya tarihinin en büyük nükleer santral felaketlerinden biri de11 Mart 2011 tarihinde Japonya da meydana gelen 9 şiddetindeki depremden sonra Fukuşima Nükleer Santralinde meydana gelmiştir. Bu felaketin sonucunda, atmosfere yayılan radyasyonla, dünya bir nükleer (radyasyon) felaketine  dönüşmüştür. Bu felaketle yayılan radyasyon Çernobil felaketinde yayılan radyasyonun 6,5 katı atmosfere, tarıma, yerleşim alanlarına ve denize yayılmıştır.
Japonya nükleer teknoloji kullanımında dünyanın en tecrübeli ülkelerden olmasına rağmen, bugün Fukuşima felaketinin büyümesini denetleyecek tedbirler alınmasında eleman ve teknolojik yetersizliğiyle karşı karşıya kalmıştır.Fukuşima nükleer felaketinden de milyonlarca insanın öleceği öngörülmektedir.
Akkuyu Nükleer Santralinin Sahibinin ve denetleyenin Rusya olacağı, dünyada denenmemiş VVER1200 nükleer reaktör modeli ile, hareketli Ecemiş fay hattına yakın, deprem bölgesinde  Zemininde çatlak oluşumuna rağmen inşaatına devam edilen Akkuyu Nükleer Santralinin taşıyacağı riskler açısından, ülkemiz ve dünya için ilerde çok büyük ekonomik ve sosyal felaketlerin kaynağı olacaktır.
Dünyada ve Ülkemizde Covid-19 salgını tehlikesi devam ederken Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yaklaşık 6.000 kişi çalışmaktadır. Bu çalışanların arasında bir kişinin Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. Çalışanlar arasında hastalık yayma riski mevcut iken ve Rusyada Covid-19 hasta sayısı ve hastalığın yayılma oranı yüksek iken, Rusya Başbakanının Covid-19 testi pozitif iken Rusyadan Akkuyuya halen çalışacak işçi getirilmeye devam ediliyor olup, halkın sağlığı hiçe sayılmaktadır. "
Akkuyu Nükleer Santrali projesinin uluslararası sözleşmesi, hazırlanan raporları ve sürdürülen inşaatı antidemokratik,hukuksuz ve bilimsel kriterlerden uzaktır. Halkın, yerel yönetimlerin ve bilim insanların,meslek odalarının tüm itirazlarına rağmen inşaatı devam etmektedir.Akkuyu Nükleer Santral inşaatında,Covid-19 salgınında bile halkın sağlığını hiçe sayanlar ilerde Akkuyu Nükleer santralinin tehlikelerini önlemeyecekleri açıktır.Kamunun sağlığı açısından Akkuyu Nükleer santral inşaatının derhal durdurulmasını ve projeden vazgeçilmesini talep ediyoruz.”

 

 

ETİKETLER : merçed merçed anamur
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SİYASET haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA