Özdemir,kredi ertelemesine açıklık getirdi

Özdemir,kredi ertelemesine açıklık getirdi

Corona virüsü salgını nedeniyle işleri veya işletmesi zarar görenlerin, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan bankadan, 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Nisan-30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olan kredi borçları, vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.
Bu haber 2020-03-27 12:24:45 eklenmiş

Konu hakkında açıklamalarda bulunan  Anamur  esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi başkanı Ahmet  Özdemir,Corona Virüs’ün   ülke geneline yayılmasının  insanlara olduğu kadar  ekonomiyi de olumsuz etkilediğini söyledi.
Özdemir;” Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığında gerçekleştirilen  toplantıda  esnaf kredileriyle  ilgili önemli kararlar alındı. TESKOM  Genel  Başkanımız  Sayın  Kadir Akgül  imzası ile  tüm  kooperatiflere  tebliğ edilen yazıda, kredilerin  ertelenmesiyle  ilgili ortaklarımızın   bilgilendirmemiz istendi.
Korona virüsü salgını nedeni ile zarar gören esnaf  ve sanatkârlarımızın kooperatifler kefaletiyle kullanmış oldukları kredilerin 2020 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına isabet eden taksitler 3 ay süreyle ertelenecektir.
Söz konusu erteleme işlemi için beklenen Cumhurbaşkanlığı kararnamesi 25 Mart 2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu karara göre yaşanan salgın nedeni ile işleri veya işletmeleri zarar gören Esnaf ve Sanatkârlar kredi ve kefalet Kooperatiflerimiz kefaletiyle kredilerinin 1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olan taksitleri 3 ay süre ile faizsiz olarak ertelenecektir. Bina bağlı olarak tüm taksitlerde 3 ay süre ile ötelenmiş olacaktır. Ayrıca bu karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacaktır. Yani öteleme yapacak olan esnaf ve sanatkârlarımız öteleme işlemleri için Esnaf ve Sanatkârlar kredi ve kooperatif odamıza dilekçeleri ile başvuruda bulunup kredileri 3 ay ötelenecektir. Şayet ötelenen krediler gününde ödenmez ve iş kurumlarında çalışan çıkarılması durumunda öteleme işlemleri geçersiz olup eski ödeme yöntemleri devreye girecektir” dedi.
PARA SIKINTIMIZ YOK
Halk Bankasının 25 bin lira  ticari  kredi  verdiğini de  sözlerine  ekleyen Özdemir, kooperatifin  para sıkıntısının olmadığını  kaydederek; “Önceki aylarda kredi çekenlere de müjdesini veren Başkan Özdemir kredi faizlerinin de düştüğünü vurguladı. Açıklamasının devamında Özdemir; “Kredi faizleri ve faiz oranları eski çekenler için yıllık 6’dan 5’e düşürülmüştür. Banka komisyonları ise 2’den 1’e düşürülmüştür. Şu anda verilen faiz oranı yıllık 4,5’tir.” Dedi. Başkan Özdemir açıklamasının sonunda;  “Bu kararname ile esnaflarımızı ve sanatkârlarımıza her zaman  destek  veren,Corona  Virüs Salgını  sürecinde de  esnafların yanında olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhşen Pekcan hanımefendiye, Ekonomi Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a, TESKOM Genel Başkanı Sayın Kadir Akgül’e ve Esnaf Kefalet Kooperatifleri adına teşekkürlerimizi  sunuyoruz.”dedi.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA