İŞ-KUR’dan kısa çalışma ödeneği başvurusu açıklaması

İŞ-KUR’dan kısa çalışma ödeneği başvurusu açıklaması

Corona virüs salgından on binlerce işletme olumsuz etkilenirken, "kısa çalışma ödeneği" başvuruları 23 Martta başladı.
Bu haber 2020-03-25 11:32:56 eklenmiş

İŞ-KUR Anamur hizmet merkezi yetkilileri  de kısa çalışma ödeneği  başvuruları ve ödenekten yararlanma koşullarıyla  ilgili  mesaj  ve  büroşürlerle  vatandaşları aydınlatıyor.
Kısa  çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır.
Kısa Çalışma Ödeneği başvuru şartlarını kapsayan şirket online olarak kısa çalışma talep formunu dolduracak.
Kısa çalışma uygulanacak işçilere ilişkin bilgiler sisteme verilecek.Gerekçeli ve yazılı beyanı, ücret bordroları bildirilecek.Alınan ve iptal edilen siparişlere ve sözleşmelere ilişkin belgeler hazırlanacak..Faaliyetin kısmen ya da tamamen durduğuna ilişkin belgeler iletilecek..İşletme Kısa çalışma kapsamında olduğunu gösteren genel düzenlemeleri, örneğin işletmesini geçici süreyle kapatan İçişleri Bakanlığı genelgesi gibi belgeleri de online ortamda aktaracak..Yönetimsel kararlar çerçevesinde faaliyeti durdurulan veya azaltılan işyerlerinde de, bu durumu anlatan belgeler yeterli olacak.
Kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanabilecek? 
Kısa çalışma ödeneğinden maaşının yüzde 60’ını alabilecek çalışanlar için, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olması, son 120 gün de hizmet akdine tabii olunması şartı aranıyor. Ancak bu şartlar yumuşatılacak. Meclise bu hafta getirilmesi planlanan düzenlemeyle, 600 gün sınırı450 veya 500 güne çekilecek. 120 gün rakamı da düşürülecek. Böylece daha çok çalışanın maaşlarının kısa çalışma ödeneğinden alabilmesi hedefleniyor.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA