Başkan Seçer: Kriz Merkezi 7/24 görevde

Başkan Seçer: Kriz Merkezi 7/24 görevde

Mersin Büyükşehir Belediyesi, toplum sağlığını tehdit eden Koronavirüs salgınının yayılımının en aza indirilmesi ve bu salgınla mücadeleye yönelik faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürüyor.
Bu haber 2020-03-25 11:25:57 eklenmiş

Mart ayı başında, değişik hizmet birimlerinde görev yapan belediye personelimize kendi hekimlerimiz tarafından bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri düzenlendi.
Mart ayının başında günlük yaklaşık 100 bin vatandaşın kullandığı belediye otobüslerinde detaylı dezenfeksiyon işlemlerine başlanmıştır. Toplu taşıma araçlarının sefer dönüşlerinde günlük temizliklerinin yanı sıra; ULV yöntemi ile dezenfeksiyonlar gerçekleştirildi. İşlemler ve dezenfeksiyon çalışmaları aynı titizlikle sürdürülüyor.
22.03.2020 tarihinde Mersin il genelindeki 13 ilçede 50 ULV, 20 Holder, 3 Mistblower ve 93 personel ile dezenfekte uygulaması yapıldı. Dezenfeksiyon çalışmalarının yanı sıra ilaçlama çalışmaları da aralıksız sürdürülmektedir. Aynı gün, 98 araç ve 306 personelle larva, rezidüel ve uçkun mücadelesi yapılmıştır. Her mahallede en az iki kez olmak üzere larva mücadelesi yapılmakta. Virüs tehlikesi başladığı günden bu yana yaklaşık 60 bin noktada uygulama yapılmıştır, çalışmalar aralıksız sürdürülmekte.
Şoförler ve Otomobilciler Odası işbirliğiyle başlatılan uygulamayla minibüslerde, dolmuş ve taksilerde dezenfeksiyon işlemleri yapılmıştır. Trafik Zabıta Şube Müdürlüğü hassasiyetle toplu taşımanın sivil ayağını oluşturan araçlarda denetimlerini sürdürmekte.
İbadethaneler, okullar, öğrenci yurtları, huzurevleri, hastaneler, tren istasyonları, otogar her gün binlerce insan tarafından kullanılan ATM’ler, kent genelindeki parklar, çocuk oyun alanları, kütüphaneler, duraklar, tırabzanlar, merdivenler, banklar, kamu kurum ve kuruluşları, düzenli olarak eğitimli personel tarafından ilaçlanmakta ve dezenfekte edilmekte.
Kriz Merkezi 7/24 görevde
Koronavirüs ile mücadele konusunda tüm Mersin il genelinde, ilçe belediyeleri ile koordineli ve etkin mücadele yürütebilmek adına 16.03.2020 tarihinde Kriz Merkezi kurulmuştur. Kriz Merkezi, 23 ilaçlama personeli, 8 çağrı karşılama personeli, 3 sorumlu doktor, 1 ilçe koordinasyon ve dokümantasyon sorumlusu, 1 ilaçlama ekip sorumlusu, 1 dezenfeksiyon plan sorumlusu, 2 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı ve 2 şoför ile 7/24 aralıksız çalışmakta.
Vatandaşların 0324 533 37 21 numaralı telefondan ulaşabildiği Kriz Merkezi, kurulduğu günden bu yana 702 çağrı kaydı alarak, dezenfeksiyon işlemleri ile ve diğer konularda gerekli yönlendirmeleri gerçekleştirildi.
Kriz Merkezi’ne ulaşan vatandaşlara çağrı karşılama personeli tarafından evlerine veya işyerlerine nasıl dezenfeksiyon işlemi yapmaları ve kişisel temizlikleri ile ilgili nelere dikkat etmeleri gerektiği gibi konularda bilgilendirme yapılmaktadır. Gelen çağrılardan 340’ı bilgilendirme amaçlı gerçekleşmiştir.
Gelen 45 çağrı virüs dolayısıyla yüksek fiyata satılan ürünler, su kesintisi gibi nedenlerle alınmış, ilgili kurumlara yönlendirmeleri sağlanmıştır.
Gelen 55 çağrıda ise 65 yaş üstü vatandaşlarımızın talepleri değerlendirilip ilgili birimlere yönlendirmesi yapıldı.
 Bilgilendirmeler yapılıyor
 13 ilçede Anamur’dan Tarsus’a kadar açık hava ilanları, otobüs giydirmeleri ile sosyal medya aracılığıyla vatandaşlarımızın bilgilendirmesi ve bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmakta.
Sokak hayvanları, beslenme kaynağının büyük bölümünü oluşturan kafe ve restoranların salgına karşı kapatılması, açık olanların da yoğunluğunun azalması sebebiyle besin bulmakta güçlük çekmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak, haftanın 7 günü hayvan besleme odaklarına ekiplerimiz mama ve su bırakmayı sürdürmekte, kedi evleri ve köpek besleme odakları dışında kent içindeki birçok noktaya mama ve su bırakılması faaliyetini sürdürmektedir.Büyükşehir Belediyemiz tarafından Mersin’de yer alan bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla irtibat halinde alınacak tedbirler ve yapılacak faaliyetler konusunda ortak çalışmalar ilk günden itibaren titizlikle yürütülmekte.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YAŞAM haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA