Kaymakam Gültekin: Anamur’da Corona virüsü yok

Kaymakam Gültekin: Anamur’da Corona virüsü yok

Kaymakam Gültekin: Anamur’da Corona virüsü yok Sağlık Müdürü Dr.Adil:temizliğe dikkat edin Başhekim Op.Dr.Boz: virüs vakası asılsız
Bu haber 2020-03-12 15:06:04 eklenmiş

Anamur Devlet Hastanesinde 59 yaşındaki bir hastanın solunum yetmezliği şikâyeti ile muayene olması sırasında hastanenin acil servisi, rutin  temizlik çalışması  nedeniyle  kısa süreli  kapatılması ve  sosyal medyada  paylaşılması  kısa süreli paniğe  neden oldu.
Hastane de bir hastada  corona virüs şüphesi  var  iddiası üzerine,önce  AKParti  İlçe Başkanı  Feyzullah Yılmaz,  ardından  Devlet hastanesinde  Kaymakam İsmail  Gültekin,Sağlık  Müdürü  D.Cem Adil  ve  Başhekim Op.Dr.  Serkan Boz   basın açıklaması yaparak, virüs olayının  asılsız  olduğunu  söylediler.
Acil olarak Mersin Şehir Hastanesine sevk edilen şahıstan örnek alınarak Ankara’ya gönderildi. Bu gelişme Anamur’daü panik yaratması üzerine Kaymakam İsmail Gültekin, Başhekim Op.Dr. Serkan Boz ve  Sağlık Müdürü Dr. Cem Adil ile hastanede bir basın toplantısı yaparak açıklamalarda bulundular.
Kaymakam Gültekin, “Hastanemizde sabah hasta sevki ile ilgili işlem, sosyal medyada sanki corona virüsü var ve hastanemiz çalışmıyor ve tamamen izole edilmiş gibi bir algı oluşmasına yol açmış.
Bu doğru değil. Hastanemizde şu ana kadar tespit edilmiş Corona virüsü hastası bulunmamaktadır.  Hastanemizin acil servisi ve tüm birimleri  hasta kabulünü yapmaktadır. Halkın hassasiyetini anlıyorum. Sizlerinde  bu konuyla  ilgili  halkı aydınlatmanız  durumunda, rahatlama olacaktır ” Dedi.  
Başhekim Dr.Boz da, hastanın hastanenin prosedürüne uygun  bir  şekilde sevk işleminin yapıldığını  söyledi.
 Boz açıklamasında, “Hastamız, akciğer enfeksiyonu olan 59 yaşında bir erkek hasta. Solunum sıkıntısı ve nefes darlığı şikâyeti ile müracaat etti. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, Sağlık Bakanlığı’nın bu konularla ilgili bir algoritması var ve bu gün tekrar güncellendi. Söz konusu bir akciğer rahatsızlığı yaşıyordu, zatürre ve normal sevk edildi. Şu an Mersin Şehir Hastanesine ulaşmış durumda ve genel durumunun da iyi olduğu bilgisi geldi. “ dedi.
 İlçe Sağlık Müdürü Doktor Cem Adil ise tedbirler ile ilgili şu bilgileri verdi  “özellikle el hijyeni iki saat üç saat arayla, ılık soyla ve normal bildiğimiz sabunla parmak araları ve tırnak içleri olmak üzere normal en az 20 saniye yıkamamız virüsü çok rahat bir şekilde öldürüyor.  Bu da olmasa, , 60 derecenin üzerinde kolonya ve ıslak mendil de corona virüsününü öldürüyor. Kapalı ortamdaysak iki saat arayla ortamı havalandırmalıyız.  Ayrıca yüzeyleri de 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile kapı kolları dahil dezenfekte etmeliyiz.Herkes rahat olsun  hastanemizde  böyle  bir vaka  yok.” Dedi.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA