Asrın Projesinde çıkan borular onarılıyor

Asrın Projesinde çıkan borular onarılıyor

Anamur Alaköprü Barajından KKTC’ye su taşıyan borularda meydana gelen kopmalar onarılmaya başlandı.
Bu haber 2020-01-23 14:16:20 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

Dünya’da asrın projesi olarak adlandırılan Anamur’dan “KKTC Su Temin Projesi” kapsamı içinde kısa süre önce 250 metre derinlikte bulunan boruların patladığı ortaya çıkmıştı.
Anamur sahilinden 5 mil açıkta kopmaların meydana geldiği su boruları deniz yüzüne çıktı. 1.6 milyar liraya mal olan Asrın projesinde olumsuz gelişmeye müdahale edilmeye başlandı.

Anamur Ala köprü barajından KKTC Geçit köy Barajına iki haftadın su gönderilmiyor, Boruların su yüzeyine çıkması sonucunda da gemi geçişlerini bölgede engelleniyor.
Olay ile ilgili olarak Anamur’a gelen DSİ Genel müdürü Mevlit Aydın ve DSİ teknik heyeti,kent yöneticileriyle yaptıkları ortak toplantıda müdahale ve onarım konularını masaya yatırdılar.

Anamur Kaymakamı İsmail Gültekin, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç,Anamur Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Ertuğrul Ekici, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Savaş Cingöz, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu ve DSİ Anamur Şube Müdürü Mustafa Karabacak  Bozyazı Sahil Güvenlik Komutanlığına ait bir bot  ile KKTC Su Temin Projesi’nde arıza meydana gelen bölgede onarım çalışmalarını izleyerek,yapılması gereken konular hakkında bilgi edindiler.
4 YILDA TAMAMLANMIŞTI
Türkiye’den Kıbrıs’a boru hatlarıyla su getirilmesi projesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2011 yılında Mersin’in Dragon Çayı üzerine Alaköprü Barajı’nın temel atma töreniyle başladı.
1.6 milyar liraya mal olan projede, Türkiye ile KKTC arasına 80 kilometrelik askılı boru sistemi kuruldu. Borular, denizin 250 metre altından şamandıralar ile bağlandı ve ilk su Eylül 2015’te Ada’ya ulaştı. Türkiye’den gelen su arıtma tesisinden geçtikten sonra Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yaptığı KKTC tarafındaki Geçitköy barajına boşaltılmaya başladı.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA