Anamur’da Gazileri Unutulmadı

Anamur’da Gazileri Unutulmadı

Mersin’in Anamur ilçesinde Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazilere 'KKTC milli mücadele madalyası ve beratı' verildi.
Bu haber 2019-12-26 14:06:48 eklenmiş

Mersin’in Anamur ilçesinde Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazilere 'KKTC milli mücadele madalyası ve beratı' verildi.
KKTC Mersin Başkonsolosluğu ile Anamur Kaymakamlığının düzenlediği programda, Kıbrıs gazileri Yaşar Yaşar Yaşar,İmdat Güneş, Sami Bozoklu,
İbrahim Hami Köken, İsmail Toklu, Abdulkadir Bulut, Şahiner Kalp, Muammer Şan, Nazım Kuş, Süleyman Tuğrul,  Ahmet Öztürk ve İsmail Aslan ve  aileri  katıldı.
Tören öncesi konuşan Kaymakam İsmail Gültekin, Kıbrıs Barış Harekatı'na katılarak bu gururu kendilerine yaşatan gazilere bu madalya ve beratları takdim etmekten etmekten gurur duyduğunu söyledi.
KKTC Mersin Başkonsolusu Zaliha Mendeli ise "Bugün burada   sizlerle olmak bizler için bir onurdur, bir şereftir. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45 yılına geldik. Baktığımız zaman o dönemde Kıbrıs Türk halkının vermiş olduğu mücadele, bu mücadeleden vazgeçmemesi ve Türk askerinin adaya gelmesi ile birlikte Kıbrıs bir Yunan adası olmaktan, bir rum adası olmaktan kurtulmuştur. Ben çok şükür olsun diyorum ki kahraman Türk askeri, ordumuz geldi ve bizleri kurtardı. Bu bağlamda aziz şehitlerimiz, aileleri ve gazilerimiz bizim için çok önemlidir. Çünkü bugün ülkemizde gerekse ana vatanımızda şanlı bayrağımızın altında huzur ve güven içerisinde yaşıyorsak bunu elbetteki sizlere borçluyuz. Sağolun var olun, Allah sizleri başımızdan eksik etmesin. Allah sizlere uzun ömürler versin. Hepinize teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Konuşmaların ardından gazilere Anamur Kaymakamı İsmail Gültekin,KKTC 
Baş konsolosu Zaliha Mandeli,Belediye Başkanı Hidayet Kılınç,Cumhuriyet Başsavcısı  Seyfettin Ünal tarafından madalya ve beratları verildi.
 Kıbrıs gazileri ise 1974 yılındaki çıkartma esnasında yaşadıklarını anlattı. Gazilerin anılarını anlatırken sırasında duygusal anlar yaşandı.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA