ANED’den Farkındalık Etkinliği

ANED’den Farkındalık Etkinliği

Engelliler günü nedeniyle Anamurlu engelliler sahneledikleri skeçlerle göz doldurdular,davul çaldılar, koro eşliginde şarkı söylediler,şiir okudular.
Bu haber 2019-12-03 15:44:46 eklenmiş

Anamur Engelliler ve  Engelli  Aileleri Dayanışma  Derneği,3 Aralık engelliler günü nedeniyle düzenledikleri etkinlikte Anamur’lu engellileri bir araya getirerek muhteşem bir organizasyona imza attı.
Anamur Öğretmenevinde yapılan Etkinliğe, Emniyet  Müdürü  Ertuğrul  Ekici,Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Şube Müdürü Alp Arslan, ANTSO  Yönetim Kurulu  Başkanı  Ferudun Torunoğlu, İYİ  Parti  İlçe  Başkanı  Osman  Kahvecioğlu ve  İlçe  Sekreteri  Salih Kutlu, Ülkü  Ocakları  Başkanı İbrahim Ateş ve  Yönetim Kurulu  Üyeleri, Okul  Müdürleri, Özel Rehabilitasyon Merkezi  sahipleri ve öğrencileri ile  Engelli  ve aileleri  katıldı.
AK Parti Belediye meclis üyesi,iş adamı Şinasi Aslan’ın sponsor olduğu farkındalık etkinlikleri çerçevesinde Anamurlu engelliler şiir okudular,skeç sahnelediler., davul çaldılar, şarkı söylediler,şiir okudular.
Anamur Öğretmenevinde gerçekleştirilen törende engelli gençlerin el emekleri göz nurları ile ürettikleri ürünler sergilendi, müzik ve skeç gösterileri alkışlarla izlendi.
Anamur cadde ve sokaklarında engelli vatandaşların geçişi için kaldırımlara konulan rampaları engelleyecek şekilde park eden araçlara hassasiyet gösteren motorize şahinlerden trafik polisi Garip Abacıoğlu’na Dernel Başkanı Hikmet Narcı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. 
ANED Başkanı Hikmet Narcı Engelliler gününün tarihçesi hakkında bilgi verdi Narcı; “Engellilik görmek, duymak, yürümek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Asıl engel yüreklerde ve beyindedir. Sizler, bir yerden bir yere rampa asansör olmadığı için gidemiyorsanız, sokakta kaldırımlara çıkamıyorsanız, toplu taşıma araçları size uygun olmadığı için binemiyorsanız, araçlarınız için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa ve siz ne yapacağınızı bilemez duruma düşüyorsanız, işe girmek istediğinizde reddediliyorsanız, insanların, ‘Sen bunu yapamazsın’ deyişlerine maruz kalıyorsanız asıl engel buradadır. “ dedi. 

Anamur milli eğitim müdürü İlyas  Mercan ise Anamur’a bir engelli okulunun açılması için ön çalışmaların başladığını belirterek konuşmasında şu ifadelere yer verdi.“ Kendilerinin bir gün değil, her gün hatırlanması ve içinde yaşadıkları toplum tarafından ötekileştirilmemesi gerektiğini buradan belirtiyorum., engelli gençler el işleri, ritm vuruşları ve oynadıkları skeçlerle izleyenleri hem duygulandırdılar, hem de farkındalıklarını ortaya koydular”.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA