Anamur’da dijital oyun tasarımı eğitmen eğitimi verildi

Anamur’da dijital oyun tasarımı eğitmen eğitimi verildi

Habitat Derneği ve Anamur Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye'nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve genç nesilleri eğitimle güçlendirerek kodlama bilincini yaymak için bir araya geldi.
Bu haber 2019-11-22 11:11:38 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

Eş zamanlı olarak "Dijital Oyun Tasarımı Eğitmen Eğitimi" ve “Yarını Kodlayanlar Eğitmen Eğitimi” Anamur'da yapıldı. Eğitime katılan öğretmenlere sertifikaları İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan ve şube müdürü Alp Aslan  tarafından verildi. 
Dijital Oyun Tasarlama projesi Microsoft ve Habitat Derneği ortaklığında gerçekleştirildi.. Projenin içeriğinde  Kodu Game Lab Eğitimi verildi. Bu eğitimlerle çocukların bilgisayar karşısında tüketici olmaktan çıkıp üretici konumuna gelmesini hedefleyen eğitim, çocukların yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirecek, onları programcılık ile tanıştırarak, kod okur yazarlığı bilincini yaymayı amaçlındı.
Eğitim kapsamında 8-12 yaş arası öğrencilere, gönüllü eğitmenler aracılığı ile 8 saat boyunca "KODU Game Lab" programlama dili eğitimleri verildi. KODU Game Lab, üç boyutlu dijital oyun tasarlayabilmek için Microsoft tarafından geliştirilmiş basit ve görsel bir programlama dili olduğu belirtildi.
Program, Windows işletim sistemli bilgisayarlarda çalıştığı gibi oyun konsolu ile kontrol özelliği sayesinde tasarlanan oyunlar XBOX'da da çalışabiliyor. Windows 8 ve üzeri işletim sistemlerinde de çalışıyor. Programda  ara yüz sayesinde sayfalar arası geçiş, geniş bir yardım menüsü ve diğer özelliklerin tanımı bulunuyor. Programlama esnasında farkı karakterler ile versiyon numarası, tasarlanan oyunun fiziksel özellikleri değiştirilebiliniyor.
Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve genç nesilleri eğitimle güçlendirerek kodlama bilincini yaymak için bir araya gelindi. “Yarını Kodlayanlar” projesindeki eğitimler sayesinde çocukları sadece teknoloji tüketicisi olmayıp yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını öğreniyor. Proje bu yönüyle kodlama,  Dijital Dönüşüm vizyonuyla da doğrudan örtüşüyor. Proje kapsamında verilen eğitimlerde çocuklara 4 temel değer öğretiliyor.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EĞİTİM haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA