ERBAL’ın minik kalpleri ATATÜRK’ü özlemle andı

ERBAL’ın minik kalpleri ATATÜRK’ü özlemle andı

Açıldığı günden bu yana birçok sosyal, kültürel ve sportif faaliyet gerçekleştiren Erbal Eğitim Kurumları, milli bayramlarda olduğu gibi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yılında önemli bir etkinlik gerçekleştirdi.
Bu haber 2019-11-13 10:01:14 eklenmiş
- Yeni Anamur Gazetesi -

Anamur Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurum kurucu müdiresi Suna Yılmaz Gök, öğretmenler ve minik öğrenciler tarafından saygıyla, özlemle, anıldı.
Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan eşi Nermin Mercan, öğrenci ve velilerinin yoğun ilgi gösterdiği Atatürk’ü anma etkinliğinde minik öğrenciler, Ata’ya olan özlemlerini skeçlerle sahnelediler.
Erbal Eğitim Kurumları Müdiresi Suna Yılmaz yaptığı konuşmasında, bu güne kadar Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hep kahramanlıklarının anlatıldığı, ama Gazi Mustafa Kemal’in kişisel özeliklerinin, yaşayışının, nelerden hoşlandığını anlatılmadığına dikkat çekti.
Gök, Atatürk’ü bizlere dünyaya Hükmeden kararlı bir devlet adamı olduğunu anlattılar. Hep söyleyen her söylediğinde gerçekten haklıydı.  O bizim için hep ulaşılmaz, hep ayrıcalıklı biriydi. Atatürk’ü bir kahraman olarak değil de bir insan olarak düşündünüz mü hiç?  Ben bu gece müsaade ederseniz Atatürk’ümüzü kahramanlıklarının yanı sıra insani özellikleriyle de sizlere anlatmak istiyorum. Diyerek Atatürk’ün kişisel özelliklerini katılımcılarla  paylaştı.
Gök;Atatürk’ümüz saydığımız tüm üstün niteliklerinin yanı sıra bir insandı. Çok mükemmel bir insandı, çok güzel bir kalbi vardı. Oda bizim gibi banyo yapardı, yemek yerdi, pijamasını giyerdi, ağlardı, üzülürdü, gülerdi, severdi, hayvanları severdi, insanları severdi, çocukları severdi, vatanını, bayrağını çok severdi. Herkes gibi onun yaşamında da hırsları ve heyecanları öfkeleri inişleri ve çıkışları vardı. İnsan olarak da herkes tarafından çok seviliyordu. Askerleriyle sigara içerip sohbet ederdi. Köylüyle ayran içip sohbet ederdi. Hiç biliyor musunuz Atatürk’ümüzün nasıl kahve içtiğini ?  Kahveyi şekerli içerdi, Taki hastalanana kadar. Fal baktırırdı, Bağdaş kurardı ve vatandaşım kelimesini çok severdi. Yemek seçmezdi, sofraya gelen her yemeği yerdi. Özellikle karnı yarığa, kuru fasulyeye, pilava ve gül reçeline çok bayılırdı. Kavrulmuş leblebiyi asla reddetmezdi. Arkadaşlarıyla sokakta korumasız yürüdü. Pasta severdi, boza içmeye bayılırdı. Aklına eseni yapmayı seven özgür ruhlu ve entellektüeldi. Tangoya bayılırdı, Türk tangosu olarak da başka dansları severdi. Balolarda genç kızların en gözde kavalyesi olan salon adamıydı. Bir iğde ağacının kesilmesine çok üzülmüş ağlamıştı. Ağacı sever yeşili koruyordu. Bir tayın ölmesine ağlardı. Doğayı çok severdi. İyi bir çevreci, insan sevgisiyle dopdolu bir askerdi. Herkese çocuk memeyi çok severdi. Armağan vermeye bayılırdı. Durup dururken odasına çıkar, çok seçkin eşyalarını dostlarına dağıtırdı. Eli çok açıktı, kimine kravat, kimine gömlek, kimine gönlünden ne geçerse onu hediye ederdi. Yaşamının her döneminde onurunu duygularından üstün tuttu. Birdirbir oynayan komşu çocukların oyun çağrısını kabul eder, ama onların üzerinden atlaması için eğilmezdi. Ama eğil de atlayalım diyen arkadaşlarını başını sallayarak, ben eğilmem üstümden böyle atlayabilirseniz atlayın derdi.” Şeklinde konuştu.
Erbal’ın  minik  kalpleri   Atatürk’ü, sanneye  koydukları birbirinden anlamlı  skeçlerle, şiir ve şarkılarla  özlem anarken,  velilerde  çocuklarını  gururla  izlediler.
Salonun  girişine  Gazi Mustafa  Kemal Atatürk'ün,farklı  zamanlarda  ve mekanlarda  çekilmiş  fotoğrafının  yer aldığı  ATATÜRK   fotografları   katılımcılar tarafından büyük beğeni aldı.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EĞİTİM haberleri


Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA