Anamur sınav okulları öğrencilerinden ATA’ya saygı
reklam

Anamur sınav okulları öğrencilerinden ATA’ya saygı

Anamur Sınav Okulları 10 Kasım Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. Yıl dönümü nedeni ile okulda; yönetici, öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile bir anma programı düzenlendi.
Bu haber 2019-11-12 16:08:42 eklenmiş
a

 

 

 

Düzenlenen programda; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve dava arkadaşlarının anısına saygı duruşu ile başladı, arkasından tüm katılımcıların eşlik ettiği İstiklal Marşımız okundu.
Ardından, Anamur  Sınav  Okulları  Kurucu Müdürü  Seher  Gümüş, konuşma yaptı.
Gümüş konuşmasında;
İngiliz Kralı VIII. Edward İstanbul’a Atatürk’ü ziyarete geldiği zaman, Atatürk kendisine bir akşam ziyafeti vermişti. Ziyafetten önce:
Bana İngiltere sarayında verilen ziyafetler ne şekilde olur, onu bilen birisini yahut bir aşçı bulunuz!…dedi.
Sonunda İngiliz sofra merasimini bilen bir kişiden öğrenilerek sofrayı o şekilde düzene koydular… Akşam Kral sofraya oturunca kendisini kral sarayında zannederek memnun oldu. Atatürk’e dönerek:
Sizi tebrik eder ve size teşekkür ederim. Kendimi İngiltere’de zannettim, diyerek memnuniyetini bildirir.Sofraya hep Türk garsonlar hizmet etmekte idi. Bunlardan bir tanesi heyecanlanarak, elindeki büyük bir tabakla birdenbire yere yuvarlandı. Yemekler de halılara dağıldı. Misafirler utançlarından kıpkırmızı kesildiler. Fakat Atatürk , Kral’a eğilerek:Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim,” diye  bir cevap vererek herkesi zekasına bir kez daha hayran bırakır.
Evet, sevgili gençler, Her ulusun tarihinde kahramanlar yatar. Bizim tarihimizin en büyük kahramanı da Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ulu önder Atatürk bu millete uşaklığı öretemedi ama… Çağdaşlığı öğretti, muasır medeniyeti öğretti Mustafa Kemal, Yok olan Bir İmparatorluk tan, yeni bir ulus devleti yaratmak ne demek onu öğretti.Mustafa Kemal, ezene karşı başkaldırmayı öğretti
Mustafa Kemal, aydınlanmayı, karanlığa karşı kararlı duruşu öğretti
Mustafa Kemal, laikliği, ulusçuluğu, devrimciliği, halkçılığı, Atatürk milliyetçiliğini Yenilikçi, çağdaş olmayı öğretti. Bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eyyy..
Eşsiz lider, Aziz Atam…
Misak-ı Milli sınırlarımızın, bölünmez bütünlüğü içinde, laik, demokratik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacağımıza ve bıraktığın tüm emanetlere sonsuza kadar sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.
Dâhi asker,  aydınlık Türkiye’nin sembolü, büyük devrimci ve düşünce adamı cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 81. Yılında da rahmet ve minnetle anarken Vatan uğruna can veren tüm şehitlerimizi saygı ile selamlıyorum. Ruhları şad olsun.”dedi.
Gümüş’ün konuşmasının ardından öğrenciler Gazi Mustafa  Kemal  Atatürk’ün sevdiği  şarkıları  seslendirdiler, şiirler  okudular.


 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EĞİTİM haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
a
aaa
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA