Başkan Kılınç, 3 milyon cezaya açıklık getirdi

Başkan Kılınç, 3 milyon cezaya açıklık getirdi

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Çarıklar, efeler mahallesindeki muz serasına belediye tarafından kesilen 3 milyon 813 bin liralık para cezası ile kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yaptı.
Bu haber 2019-11-08 17:13:45 eklenmiş

Başkan Kılınç, Ünlüselek tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Hasan Çatkaya’nın şirketine ait Çarıklar mahallesindeki serada, şikayetler üzerine yaptıkları inceleme sonucunda izinsiz olduğunu tespit ettiklerini ve İmar Kanunu’na göre mühürlediklerini ifa ederek,Çatkaya’nın sosyal medyadaki şahsi profili ve MUZBİR’e ait kurumsal sosyal medya sayfasında kesilen cezanın yasal olmadığına dair paylaşımlar yapmasının  doğru bir hareket  olmadığına vurgu  yaptı.
Yapılan paylaşımlarda cezanın kanunsuz olduğu belirtilmesi  üzerine,konu hakkında  kamuoyunu  bilgilendirme  gereği duyduğunu  belirten  Belediye  Başkanı Hidayet  Kılınç;”
Para cezasını, tarım alanı olan yerde tarım, turizm alanı olarak ayrılan yere turizm ve  ticaret alanı olarak ayrılan yerde ticaret yapılır. Muz Üreticileri  Birliği  Başkanlığı da yapan,Hasan Çatkaya’nın sahibi olduğu Çatkaya Gayrimenkul  Gayrimenkul Limited Şirketine ait Çarıklar Efeler Mahallesindeki 220, 132 ve 158 parseller imar planında turizm alanı olarak ayrılmasına rağmen üzerine usülsüz olarak muz serası yapılmış.
195 dönüm muz serasına, turizm alanına yapıldığı gerekçesi ile 3 milyon 813 bin 497 TL, para cezası kesildiği doğrudur.  Ancak bu rakam bizim tarafımızdan belirlenmiyor, sistem otomatik olarak rakamı belirliyor”dedi.
Konu ile ilgili yasal dayanaklarının ellerinde mevcut olduğunu  da belirten ve  ellerindeki  bazı belgeleri  gazetecilere  de veren  Belediye  Başkanı Hidayet Kılınç,  30 Haziran 2017 tarihli 1885277620-718 sayılı yazı ile  konuyu Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne de sorduklarını ancak Çatkaya Gayrimenkul  Gayrimenkul Limited Şirketine ait 220, 132 ve 158 parsellerinde sera izni olduğu ile ilgili evrak kayıtlarında böyle bir yazının bulunmadığı yönünde cevap aldıklarını söyledi.  Kılınç; 22.10.2019 tarih 267 sayılı belediye encümen kararıyla 3194 sayılı imar kanunu 32 ve 42. Maddelerine göre, Çatkaya Gayrimenkul LTD.ŞTİ, 3 milyon 813 bin 497 TL para cezası kesilmiştir. Belediyemizce yapılan işlemlerde her hangi bir hukuksuzluk yoktur. Kamuoyuna  yanlış bilgilendirilmesini  arzu etmediğimiz için  bu açıklamayı yapma gereği duydum” Dedi.
Basın  toplantısına  Belediye  başkan Yardımcıları  Ahmet  Çetin, Türkan Kasapoğlu,  Mehmet  Tuğrul,Fen İşleri,  İmar, Kültür ve Sosyal İşler ve Mali İşler Müdürleri  ile  teknik  ekip de katıldı.Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA