Kaymakam Gültekin “ fuar ilçemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır”

Kaymakam Gültekin “ fuar ilçemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır”

Anamur Kaymakamı İsmail Güntekin, Fuarların, mal ve hizmet üreticileri ile tüketicileri bir araya getiren organizasyonları olduğunu söyledi.
Bu haber 2019-10-22 10:02:51 eklenmiş

Anamur Kaymakamı  Gültekin,” Bu nedenle ürün tanıtımı ve pazarlamasında önemli roller üstlenmektedirler. Günümüzde teknoloji ve ARGE’ye yapılan yatırımlar bütün sektörlerde çok hızlı gelişimlere yol açmaktadır. Ortaya çıkan inovasyondan pay alamayan, yararlanamayan üreticiler-tüketiciler ise doğal olarak rakiplerine karşı dezavantaja sahip olmakta, gittikçe sektörel gelişmelerden uzakta kalmaktadırlar.
Bu yıl altıncısı düzenlenmekte olan Anamur Tarım ve Gıda Fuarı ilçemizdeki ürün çeşitliliği ve kalitesini yükseltmek amacıyla üretici ve tarım firmalarını yüz yüze getirmek, ürün kalitesini arttırmak, pazarlama imkânlarını çoğaltmak, ilçemizde yetişen ürünlerimizin bilinirliğini arttırmak, ulusal ve uluslararası pazarlama firmalarını ilçemize çekmek amacıyla düzenlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan fuarlarda 30 Bin’e yakın arasında ziyaretçi sayısına ulaşılmış, bu yıl 40 bin  kişinin katılımı hedeflenmiştir. Ayrıca Anamur Tarım ve Gıda Fuarı ilçe bazında yapılan fuarlar içerisinde en çok ziyaretçi alan tarım fuarı konumundadır.
 İlçemiz; Ülkemizin en önemli tarım merkezlerinden birisidir. Anadolu’nun en güney ucunda, aniden alçalan Toros dağlarının koruduğu emsalsiz mikroklima özelliklerine sahip bir konumdadır. Bu konumu İlçemize subtropik iklim bitkilerinin yanında, tropik iklime sahip ürünlerin doğal şartlarda yetiştirilebilme şansı vermektedir.
Çiftçilerimiz, seçmiş oldukları üretim deseninde iklimsel avantajlarını üst düzeyde değerlendirerek, getirisi yüksek ürünleri yetiştirmekte ve böylece kıt olan araziden maksimum gelir elde ederek geçimlerini sağlamaktadırlar. Buna en iyi örnek muz ve çilek yetiştiriciliğinin oldukça yaygın olmasıdır. İlçemizin ana ürünü “MUZ” dur. Öyle ki ülkemizde yerli muz “ANAMUR MUZU” olarak bilinmektedir. Şuanda ilçemizde 28.00 dekar örtü altı, 3000 dekar açık arazide olmak üzere 31.000 dekar alanda muz üretimi yapılmaktadır. Bu alandan yıllık 208.000 ton civarında ürün ve 682 milyon ₺ brüt gelir elde edilmektedir. Bu rakam ülkemiz muz üretiminin %40 inin ilçemizde yapıldığını göstermektedir.
Yine son 20 yıldır sofralık çilek üretimi giderek artan bir ivme ile günümüzde yaklaşık 24.000 dekar alana, 100.000 ton ürüne ve 390 milyon ₺ brüt gelire ulaşmış durumdadır. Bu rakamlarla ülkemizdeki toplam çilek üretiminin %15’i ilçemizde gerçekleşmektedir. Ancak ilçemizde yetiştirilen çilek tamamen sofralık çeşit olup; turfanda olarak yetiştirilmektedir. Bu yönü ile yine ülkemizde çevre ilçelerle birlikte emsali olmayan bir üretimi gerçekleştirmekteyiz.
Muz ve çilek ana ürünlerinin yanında bölgemizde son yıllarda mango, papaya, ejder meyvesi gibi birçok suptropik-tropik ürün denemeleri yapılmakta olup; ümit veren örnekler bulunmaktadır. Yine avokado, kamkat, altın çilek ve pepino gibi ülkemizde son yıllarda ticari olarak üretimi yapılmaya başlanan başkaca ürünlerde bulunmakta olup; ilçemiz bu tür yeni ürün denemelerinde genel olarak öncü bir ilçedir.
Ayrıca; Halen DSİ tarafından zeminde yapımı süren Kapalı Sistem Sulama Projesi bir yıl içerisinde tamamlanacak olup; bu proje tamamlandığında ilçemizde sulanabilir tarım arazisi iki katına çıkacaktır. İlçemiz tarımsal potansiyeli buna paralel olarak artacaktır.
Yayla ve geçit bölgelerimizde ise dikili tarım olarak badem ve ceviz başta olmak üzere elma, kiraz, şeftali-nektarin, erik yetiştiriciliği, açık arazilerde ise buğday ve arpa başta olmak üzere sulanabilir arazilerde yazlık sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır.
İlçede son yıllarda zeytin ve avokado üretimi yaygınlaşmaya başlamış olup; zeytin kapama bahçe olarak az olsa da hemen hemen her arazide aile ihtiyacı olan sofralık zeytin ve zeytinyağının teminine yönelik olarak yetiştirilmektedir. Burada avokado üretimine ayrı bir parantez açmak gerekir ki; Avokado üretimi Akdeniz bölgesi sahil bandı boyunca yetiştirilen, ihraç kabiliyeti yüksek bir üründür. İlçemizde 20 yılı aşkın süredir ticari olarak üretimi yapılmakta olup; her yıl kararlı bir şekilde üretimi artmaktadır. İlçemizde hâlihazırda 2.500 dekarlık alanda avokado üretimi bulunmakta olup; bu rakam her yıl artış göstermektedir. İleride ilçemizin muz ve çilekle birlikte önemli ürünlerinden biri olacağını öngörmekteyiz.
Anamur Tarım ve Gıda Fuarı, düşünce aşamasından bu zaman gelinceye kadar Anamur Ticaret ve Sanayi Odası, Anamur Belediyesi, Anamur İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Anamur Muz Üreticileri Birliği, Anamur Ziraat Mühendisleri Odası Temsilciliği, Anamur Ziraat Odası Başkanlığının ve CNR Fuar firmasının yoğun çalışmaları sonucu bu seviyeye gelmiştir. Kurum ve kuruluşlarımızın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İlerleyen yıllarda fuarımızın uluslararası seviyeye gelmesini temenni ediyorum.
İlçemizde tertip edilmekte olan bu fuarı bütün çiftçilerimizin, firmalarımızın ciddiyetle takip etmelerini ve sektörlerinde meydana gelen yenilikleri benimsemelerini, somutlaştırmalarını, uygulamalarını tavsiye ediyorum. Böylelikle hem girdilerini azaltacaklar, hem de rekolte artışı sağlayarak karlılık oranlarını yükseltecekler ve ilçemizin, çevremizin gelişiminde büyük katkı sağlayacaklardır. Bu nedenle düzenlenmekte olan bu fuara büyük önem atfediyor, üreticilerimizin ve firmalarımızın katılımını önemsiyor, fuara olan ilgilinin en üst seviyede gerçekleşmesini ümit ediyorum…


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA