Anamur’dan görünür yeşillere bürünür

Anamur’dan görünür yeşillere bürünür

18. Girne zeytin festivali kapsamında Anamur Belediyesi’ni temsilen Girne’ye giden heyet adına Anamur Belediye Başkanı Mehmet Tuğrul’un Girne gezi notları.
Bu haber 2019-10-15 14:24:01 eklenmiş

Girne Belediye  Başkanı Nidai Güngördü  bey bize Kıbrıs türkünü misafirperverliğini en üst noktada gösterdi. Kendilerinin bizde bıraktığı izlenim çok çalışkan fedakar aynı zamanda merhametli, iyilik sever başkalarını düşünen dostları çok olan planlı programlı iş yapan bir insan profili çizdi. 18 . zeytin festivaline uluslararası bir katılım olsa da Anamur Belediyesi olarak en geniş katılımla Anamur’u temsil etmemiz kültür sanat ve çevreye çok önem veren Başkan Nidai Güngördü katılmımıza mutlulukla karşılık verdi.
4-8 Ekim tarihleri içerisinde yapılan 18 zeytin festivallinde Anamur Belediye Konservatuvarı Halk Dansları ekibimiz 7 kez gösteri yapmış ve büyük beğeni toplamıştır
.
Anamur-Girne kardeş Kent
Girne Belediyesi’nin diplomatik ve kardeşlik nezaketine  ekibimiz aynı hassasiyeti göstermiş, Anamur Belediye Başkanımız Sn. Hidayet Kılınç’ın Kıbrıs’a özellikle Girne’ye beslediği sevginin tezahürü olarak karşılıklı sevgi saygı ve kardeşliğin en süt noktada olmasını isteği, Girne Belediye Başkanı Sn. Nidai Güngördü’den aynı karşılığı bulmuştur. Heyet olarak Anamur Belediye Başkanı Sn Hidayet Kılınç’ın selamlarını iletirken kendilerinin Girne’yi “çayın karşı tarafındaki en yakın komşu ve dost” gibi gördüğünü Girne ile bağlarını daha da güçlendirmek istediklerini ilettim. Kendilerinden de aynı sevgi, saygı ve kararlılığı gördüm.
Girne’de Üniversitedeki öğrenci sayısı 20.000 civarında otellerde çalışan sayısı ise 16.000 kişi
Ekibimiz ile yapılan törende bende bir konuşma fırsatı buldum. İlketapta eski Anamur Belediye Başkanı Yalçın Kaya Kılınç’ın “ Anamur’dan Girne’ye şiirini okudum. Konuşmam da ise Kıbrıs Türkünün tarih sürecin de  1572 de fetihten sonra 30000 asker yanında Anadolu’dan sağlam yetenekli meslek sahibi  konar-göçer yörüklerin zorunlu göçe tabi tutulduğu ve yüzyıllar boyunca Torosların yörükleri  Anamurlularla Kıbrıs’a göç etmişleridir.
KIBRIS VE ANAMUR’LU BAŞBAKAN
Anamur ile Kıbrıs’ın tanışmalarında bahsetsem de  Kıbrıs’ı işgal etmek için hazırlanan Rodos şovalyelerine karşı Anamur’da ki askeri birliğin başındaki-Anamur, Karakise, Bodime mahallesinden Bayraktarlardan yüzbaşı Salih Ağanın bulunduğundan bahsettim. Salih Ağa Kıbrıs’ta evlenmiş oğlu ise Osmanlının dört kez başbakanlığını (sadrazam) yapmış Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa olduğundan bahsettim.
Mehmet Kamil Paşanın Kıbrıs Şam-İzmir valiliğini de yaptığını çeşitli batı ülkelerinde büyük elçiliklerde de bulunduğundan bahsettim. Osmanlı tarihi ve çeşitli kitapları bulunan Kamil paşanın oğlu Abdullah paşa Osmanlı maliye nazırlığı bir diğer oğlu ordinaryüs  profosör Hikmet Bayur ‘un Atatürk’ün Milli Eğitim Bakanı kızı Perihan Arıburun’un Türkiye’nin ilk kadın avukatlarından olduğunu ifade ettim.

KIBRIS KÜLTÜR GEZİMİZ

Girne Belediyesinin bizim için düzenlediği gezi Lefkoşe-Gazi Magosa ve Maraş’ı kapsadı. Tarihi mekanları gezme görme fırsatımız oldu. Kuzey Kıbrıs’ın kurucu Cumhur Başkanı Rauf Denktaş’ın kabrini ziyaret ettik . Aslında edemedik. Kapalı bir bina içinde tutulan nâaşı ve 15 yıldır yarım bırakılmış anıt, kabri bakımsızlıktan dökülüyordu.  Gözlerimiz sulandı. Mustafa Akıncı gibi Rum yanlısı bir Cumhur Başkanı için nefret ettiği bir Türk büyüne başka bir davranış beklenmez diye düşündük. Lefkoşe’de Arap Ahmet camiinde kabri bulunan Kıbrıs’lı Mehmet Kamil Paşa ile birlikte Türk büyüklerine duâlarımızı eda ettik.
Gazi Magosa ve Maraş’ın sahil kesimi  turizm den nasibini almışsa bile Maraş’taki savaşın izleri hala devam etse de güzelliği ile Maraş’ın restorasyonu yapılıp turizm kullanıma açılması KKTC’yi turizm de şahlandıracağını düşündük. Girne de edindiğimiz dostluk ve kardeşliğin sıcaklığını ta kalbimizin derinliklerinde hissettik. Toroslardan beş parmak dağlarına bir dostluk köprüsü kurduğumuza inanıyorum. Dostluğumuz arttırılarak devam edecektir.

İşte o şiir;
ANAMUR’DAN GİRNE’YE
Sen benim Anamur Burnundan
Akdeniz’e Gömülü bir parçam
Sen benim tarih boyuncam
Kardeşim değil ikiz kardeşim
Sen benim yıllar yılı
Ana yurdumla nişanlı
Düğün dernek beklediğim
Gelinlik kardeşimsin.
Anamur, Anamur’dan Girne’ye.
Anamur Anamur’dan Girne’ye
Yalçın Kaya Kılınç

Eski Anamur Belediye Başkanı

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YAŞAM haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA