Ziraat Odasından ”Dünya Kadın Çiftçiler Günü” toplantısı

Ziraat Odasından ”Dünya Kadın Çiftçiler Günü” toplantısı

Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 19 Ekim 2019 tarihinde düzenleyecekleri “Dünya Kadın Çiftçiler Günü” etkinliği hakkında, Anamur ve Bozyazı İlçelerindeki Siyasi Partilerin Kadın kollarıyla bilgilendirme toplantısı yaptı.
Bu haber 2019-10-15 09:47:07 eklenmiş

 Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen bilgilendirme toplantısına Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Kasapoğlu, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Kadın Kolları Temsilcileri ve basın mensupları katıldı.
Yemek duasında, Barış Pınarı Harekâtı mücadele eden Mehmetçik için de dualar edildi.
Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Dünya Kadın Çiftçiler Günü” bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada; Üretimin her aşamasında olmazsa olmazı kadınların önemine dikkat çekerek, Kadın Çiftçilerin üretime % 50’nin üzerinde destek verdiğini ifade etti.
Üretim olmadan insan yaşamının da olamayacağını belirten Oda Başkanı Gümüş, “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününü 19 Ekim Cumartesi Günü Cumhuriyet meydanında yapacağımız etkinlikle kutlayacak ve üretim yapan kadın çiftçilerimizin sesi olacağız ”dedi.
Kadın Çiftçilere gereken desteğin ve değerin verilmediğini kaydeden Gümüş, Tarımla uğraşan ailelerde genellikle 1 kişinin Sosyal Güvencesinin (Bağ-kur) olduğunu, sosyal güvencesi olan tarafın da genel olarak ailenin reisi olarak tabir edilen erkek olduğunu, olası olumsuzluklarda kadının sosyal güvencesinin bile olmadığına vurgu yaptı.
Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Kasapoğlu’da yaptığı konuşmada,” Eli ekmek kokan avuçlarında bereket taşıyan kadınlarımız ekonomide yer almadığı sürece ülkelerin ilerlemesi mümkün değildir. Kadın üreticiler artmadan, kadın girişimciler artmadan onların sosyal ve ekonomik güvencelerini sağlanmadan ülkemizin ekonomik anlamda başarıya ulaşmasının mümkün olmayacağını ifade ederek, bu nedenle Ziraat Odasının başlatmış olduğu bu harekete elbette destek vermek hepimizin görevidir.  Kadınlar olarak bizlerin ekstra görevidir. Bu görevde  üstümüze ne düşerse elbette yapacağız. 19 Ekim de inşallah meydanında kadın gücünü Anamur’dan başlamak üzere göstermeliyiz, gösterelim. Çünkü ağlamayan çocuğa meme verilmiyor maalesef. O nedenle haklarımızı almak için mücadele edelim o meydanı dolduralım.” Dedi.
Daha sonra siyasi partilerin gençlik kolları gençleri tarafında Kadın Üreticilerin önemine vurgu yapan şiirler okundu.

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA