Anamur Uğur Okulları’ndan Türk Dil Bayramı Etkinliği

Anamur Uğur Okulları’ndan Türk Dil Bayramı Etkinliği

Anamur Uğur Okulları tarafından 2. gerçekleştirilen Türk Dil Bayramı etkinlikleri Muşurup Sanat Sokağında yapıldı.
Bu haber 2019-09-27 15:00:44 eklenmiş

Türkçenin ve Okumanın önemini anlatan deyimlerin yazılı olduğu dövizler taşıyan öğrenciler okuldan etkinliği yapılacağı caddeye yürüyerek,   çevredeki esnafları   selamlayarak  geldiler.
Etkinlik Şehitler  anısına  saygı duruşu ve  İstiklal  marşının okunmasıyla başladı.
Anamur Uğur Ortaokulu Müdürü rehberlik öğretmeni Gülşen Eski’nin öncülüğünde gerçekleşen etkiliğin sunumlarını okul öğretmenlerinden Yüksel Taşgölgesi yaptı.
Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılıç, Başkan Yardımcısı Ahmet Çetin, Milli Eğitim Müdürü  İlyas Mercan, Şube Müdürü  Alp Aslan,Anamur Uğur Okulları  Kurucusu  Abit Eski  ve  çok sayıda  veli ve  öğrencinin katıldığı etkinlikte  Uğur  Ortaokulu  Müdürü Gülşen  Eski, Selam olsun Karamanoğlu Mehmet beye, selam olsun Göktürk Bilge Kağan’a, selam olsun Mustafa Kemal’e  diyerek başladığı  konuşmasında;
“12 Temmuz 1932’de açılan  Türk Dil Kurumunun  açılışının  87.nci  yılı  münasebetiyle  Uğur Okulları olarak düzenlemiş olduğumuz Türk Dil Bayramı etkinliğimize katılımınız için teşekkürler.
Karamanoğlu Mehmet  beyin 1277’de “bugünden sonra dergahta,bergahta, mecliste ve meydanda  Türkçe’den başka dil konuşulmayacak” diyerek dil fermanını  yayınlamış ve  Türkçeyi  devlet dini olarak ilan etmiştir.Ecdadımızın bize emanet  ettiği  güzel dilimiz Türkçeyi  korumak,yabancı  dillerin boyunduruğundan  ve gençlerimize  ulusal dil bilincini aşılamak biz  eğitimcilerin en büyük görevidir.
Dilimize sahip çıkarsak kültürümüze sahip çıkarız, kültürümüze sahip çıkarsak gelecek kuşaklara,  gelecek nesillere aktarabiliriz.
Bunu da ancak güzel ve doğru bir Türkçe  kullanımı ile yapabiliriz.
Dilinden koparılmış bir milletin yaşam kaynağını da kaybedebileceğini gençlerimize aşılama sorumluluğunu biz Anamur Uğur Okulları olarak aktaracağımızı biliyor uz bu nedenledir ki öğrencilerimize Türkçe’nin önemini anlatıyor, belleklerine yer edinmesi için çalışıyoruz.” Dedi.
Daha sonra  Uğur öğrencilerinde  Zeynep  Yağmur, güzel  Türkçesi ile  şiir okudu.
İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan da konuşmasında; Uğur Okullarının bu yıl 2.düzenlediği Türk  Dil  Bayramı  etkinliğinde  emeği geçenlere  teşekkür etti.
Mercan,” Dilimizin yabancı kelimelerden arındırılması ve de öğrencilerimizin öz Türkçe konuşmaya özendirilmesi gerektiğini kaydederek,”öğrencilerimizin her alanda olduğu gibi dilimizi etkili kullanma anlamında da öz Türkçe kelimeler kullanmalarını sağlamak adına herkese görevler düşüyor.”dedi.
Öğretmenlerin ve öğrencilerin Uğur amblemli çantalar  içerindeki  kitaplar, caddeye  gerilen  iplere  asılarak, isteyen kitap  okurların alması sağlandı.
Muşurup  sanat sokağındaki esnaflara ve  caddeyi  kullanan  vatandaşlara, Uğur Okulları  ailesi  tarafından Aşure ikram edildi.
Uğur  Okulları  Kurucusu  Abit  Eski,etkinlik sonunda  kurum idarecilerine  öğretmenlerine, öğrenci  ve velilerine  teşekkür  etti.
Eski,” hafta başından bu yana okulumuzda öğrencilerimizle birlikte kitap okuduk.Uğur  Okulları olarak  amacımız, çocuklarımıza  kitap okuma alışkanlığı yerleştirmek ve  Türkçeyi iyi  kullanmalarına  katkıda bulunmak.
Bugün Türkçe olarak her şeyi ifade edebilmek mümkün, Türkçenin bu imkanı ve gücü var. Bizim başka dilden kelime almaya ihtiyacımız yok. Türkçenin imkanlarını kullanmak suretiyle her alanda kendimizi eğitimde, edebiyatta, sanatta, bilimde ifade etme imkanına sahibiz. Okuma alışkanlığımızın gelişmesi, Türkçe söz varlığımızın gelişmesini sağlayacak “dedi.

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA