MUZ-BİR Başkanı Çatkaya “Hedefimiz expo’ya katılmak”

MUZ-BİR Başkanı Çatkaya “Hedefimiz expo’ya katılmak”

Ankara Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarı’nda Muz-Bir standını Emine Erdoğan’ın yanı sıra 50 bin kişi ziyaret etti. Kamil CÖMERTLER
Bu haber 2019-09-25 15:30:23 eklenmiş

Ankara’da yapılan coğrafi işaretli ürünler fuarında açılan Kısa adı MUZ-BİR olan Anamur muz üreticileri standını Başta Cumhurbaşkanı Tayip Erdogan’ın eşi Emine Erdoğan olmak üzere  50 bin kişi ziyaret etti.
10 Ton muz’un ziyaretçilere dağıtıldığı MUZ-BİR Standını Ankara valisi Vahap Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, AK Parti Genel sekreteri Fatih Şahin, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran,ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal,Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı,Mersin milletvekilleri Baki Şimşek,Mahir Başarır,Olcay Kılavuz,Zeynep Gül Yılmaz,Tarım Bakanı danışmanı Zülfikar Bayraktar,Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Şahin,Çalışma ve Sosyal güvenlik eski Bakanı Jülide Eroğlu,Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu ziyaret ederek Muz-Bir Başkanı Hasan Çatkaya’dan muz üreteli ile ilgili bilgiler aldılar.
10 Ton muz dağıtılı ile birlikte Muz çiçeği, Muz kolonyası, Anamur’un yeni ürünü Ejder Meyvesinin de dağıtıldığı  stant renkli görüntülere de sahne oldu. Muz-Bir Başkanı Çatkaya Türkiye’nin her tarafında yapılan tarım fuarlarında Muz-Bir’in yer alacağını belirterek hedeflerini uluslararası EXPO fuarına katılarak  hedeflerinin dışa açılmak olduğunu söyledi.
Çatkaya, katılımcılara yaptığı açıklamalarda İnce kabuklu ve kokulu yerli muzun yetiştirildiği Mersin'in Anamur ilçesindeki, muz’un üzerine benek düştükten sonra daha lezzetli olacağını belirtti.
Tropikal iklime uygun olması nedeniyle Anamur ilçesinde açıkta ve seralarda büyük zorluklarla yetiştirilen Anamur muzu, ülkenin dört bir yanından büyük talep görüyor.
Kokusu, tadı ve kabuğunun ince olması nedeniyle tercih edilen Anamur muz’unun tam olgunluğa eriştiğinde yenmesi tavsiyesinde bulunan Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Çatkaya, muzun dalından yeşilken toplandığını belirterek şöyle konuştu
"Muz yenme kıvamına gelene kadar yavaş yavaş sararıyor.   Biz tüketicilerimize yemek istedikleri muzu sarı ve benek düşmüş olarak almalarını tavsiye ediyoruz” dedi.
Mersin'in Anamur ilçesinde her yıl 250 bin ton muz rekoltesi gerçekleşiyor. Hasadın başlamasıyla seralarda işçilerin dallardan binbir emekle kestiği muzlar, daha sonra sarartma tesislerinde yıkanıyor, paketleniyor ve 7 gün sarartılmaya bırakılıyor. 
Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Hasan Çatkaya, Türkiye'nin yıllık 450-500 bin ton muz tükettiğini bunun 250 bin tonunu Anamur'dan karşıladıklarını, 250 bin ton muzun ise ithal edildiğini söyledi. 
Çatkaya  “  vatandaşlarımız çikita adı verilen ithal muz almaktan vazgeçsinler.   İthal muz ulaşım açısından Türkiye’ye 45 gün sonra getirtiliyor bu nedenle mumluyorlar. Mumlanınca ithal muz Ekvator’dan çıkıp Mersin Limanına gelinceye kadar 45 gün geçiyor. 45 günde tüketicilerimize sunuluyor. 90 gün raf ömrü oluyor ve sağlıksız. Dışı mumlanan muzlardan tüketicilerimiz kaçınsınlar" şeklinde konuştu.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA