Alevi kültür Derneği’nden Aşure Etkinliği

Alevi kültür Derneği’nden Aşure Etkinliği

Alevi kültür Dernekleri Anamur Şubesi Kaşdişlen Mahallesindeki şubesinde binlerce kişiye aşure ikram edildi.
Bu haber 2019-09-21 10:18:48 eklenmiş

Muarrem ayında her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen tören bu yıl da saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Alevi Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Necdet Üçyldız’ın da katıldığı törene yaklaşık 2 bin kişi katıldı.
 Törende Alevi kültür Dernekleri Anamur Şube Başkanı Nurgül Er ve Genel Başkan Yardımcısı Necdet Üçyıldız birer konuşma yaptılar. Üçyıldız konuşmasında, böyle bir cem evine sahipliğinden dolayı Anamur Alevi Kültür Derneği ve katılımcıların şanslı olduğunu söyledi. Anamur’da canları bu cemevine kavuşturanlara teşekkür eden Üçyıldız, “Sizin gibi böyle mekanlara sahip olamayanlarımızda var. Onun için hep birlikte bu cem evine sahip olalım.” Dedi. Tarihde hakkı konuştukları ve doğruyu söyledikleri için büyük bedeller ödeyen önderlerin olduğunu hatırlatan Alevi Dernekleri Anamur Şube Temsilcisi Nurgül Er de konuşmasında dostluk, kardeşlik ve doğruluğun önemini vurguladı. Tarihte büyük insanlar gelip geçti.

doğruları söyledikleri için bedel ödediler. Nesimi’nin derisi yüzüldü. Hazreti Mansur ‘Enel Hak’ dediği için asıldı. Şeyh Bedrettin Pir Sultan Abdalda asıldı.  Yürekli insanlardı, asıldılar dedi. Konuşmasında Hazreti Ali’nin oğlu Hüseyin’in de cehaletin, zalimin karşısında dimdik ayakta durdukları için 72 arkadaşı ile Kerbela da şehit edildiğini hatırlatan Er; “Bütün bunlar bin 400 yıl geçmesine rağmen bize cehaletin, zalimin zulmünün karşısında nasıl dimdik ayakta duracağımızı öğretti. Bugün tuttuğumuz oruçlarımızın ardından aşure çorbalarımızı kaynatıp paylaşıyoruz. Bolluk bereket getirmeye devam ediyor. Bu birlikteliğimiz hiç bozulmasın.” Diyerek katılımcılara teşekkür etti.

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA