KKTC’den Anamur Tarım ve Gıda Fuarına yoğun katılım

KKTC’den Anamur Tarım ve Gıda Fuarına yoğun katılım

KKTC’li yatırımcılar Anamur’da anamur’lu tarım yatırımcıları KKTC’de incelemelerde bulunacak.
Bu haber 2019-09-18 11:57:46 eklenmiş

bulunacak.

KKTC Başbakanı, Tarım Bakanı,Girne Belediye Başkanı ve KKTC Türk Ticaret Odası  Başkanı  Anamur fuar’ına katılacaklar.
Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası  Başkanı Ferudun Torunoğlu yaptıkları ortak basın toplantısında 23-26 Ekim tarihlerinde yapılacak olan 6.Anamur tarım ve gıda fuarına  KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Tarım ve  Doğal  Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve KKTC  Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz’in Fuara katılacaklarını açıkladılar.
Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, toplantıda yaptığı açıklamada KKTC ziyaretlerinin çok faydalı geçtiğini ve bilgi alış verişinde bulunduklarını belirterek şu ifadelere yer verdi.
“ KKTC ziyaretinde ilk olarak Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı ziyaret ettik.
Ziyarette, Oda Başkanı Turgay Deniz ve KKTC’li iş insanlarına Anamur ve KKTC arasındaki ticaret ve turizm etkileşimleri konusunda görüş alışverişinde bulunduk, karşılıklı yatırım ve ticaret işbirliği için Anamur’da yapımı süren iskelenin tamamlanması, gümrüğün açılmasını beklediklyerini söylediler”
Kılınç, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile iki kent arasındaki Kardeş Kent konuları ile ilgili bundan sonra atılacak adımları masaya yatırdıklarını belirtti.
 KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve Tarım Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile görüştüklerini ifade eden Kılınç, Anamur-KKTC arasında kültürel ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bilgi verilerinde bulundular.
Ziyaretlerde, Başbakan Tatar, Bakan Oğuz ve diğer KKTC’li yetkililer ile iş insanlarını Ekim ayında Anamur’da gerçekleştirilecek Gıda ve Tarım Fuarına davet ettiklerini sözlerine ekleyen Anamur Belediye Başkanı Hidayet  Kılınç, “KKTC gezimiz oldukça verimli geçti. İlçemizdeki iskele, yol ve tarım çalışmaları hakkında yetkililere bilgi aktardık ve işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu ilettik. KKTC’li iş insanlarını Anamur’a yatırıma davet ettik. Sayın Başbakan’ın ilçemizdeki fuara katılımını önemsiyoruz. Bu fuar iki ülke arasındaki kültürel ve ticari ilişkileri güçlendirip ilçemizin ekonomik kalkınmasına ve tanıtımına büyük katkı sağlayacak” dedi.
Kılınç, fuara hazırlık çalışmalarının devam ettiğini, stantların tükenmek üzere olduğunu da sözlerine ekledi.
Anamur Ticaret Odası  Yönetim  Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu ise ziyarette ilgili “ KKTC’YE Anamur’dan gönderilen İçme Suyu nedeniyle sağlanan suyun Kıbrıslı soydaşlarımızın ilçemize büyük sevgi ve minnet duymasına neden olmuş. Görüştüğümüz yetkililer ve iş insanları Anamur’a gelmeyi ve ilçemizle diyalogu güçlendirmek istiyorlar. Bu anlamda fuar bizim için önemli bir fırsat. KKTC’li yatırımcıları ve devlet erkânını burada iyi ağırlayıp dikkatlerini çekmek istiyoruz.” şeklinde konuştu
Torunoğlu, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz’in fuara katılmasının kesinleştiğini sözlerine ekledi.
ANTSO Meclis Başkanı Mehmet Yılmaz da KKTC’deki temaslarda mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde Anamur’un ticaret ve turizm potansiyeli hakkında bilgiler aktardığını belirterek, Tarım ve Gıda Fuarı’nda KKTC’den gelecek misafirleri en iyi şekilde ağırlayacaklarını kaydetti.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA