Başhekim Dr.Boz: Erken tanı hayat kurtarır

Başhekim Dr.Boz: Erken tanı hayat kurtarır

Prostat haftası nedeniyle, İlçe Sağlık Müdürlüğü hemşireleri kentte yayaların en yoğun olduğu caddelerde stantlar kurarak vatandaşları hastalık konusunda bilgilendirdiler.
Bu haber 2019-09-16 13:30:20 eklenmiş

Anamur Devlet  Hastanesi  Başhekimi,İlçe Sağlık Müdür V.Op. Dr.Serkan Boz tarafından yapılan yazılı basın açıklamada, prostat kanserinin Türkiye’de erkeklerde en sık görülen ikinci kanser vakası olduğu belirtildi. 15 Eylül Dünya Prostat günü nedeniyle halkın bilinçlendirildiğini  bildirilen açıklamada, prostatla ilgili genel bilgiler verildi.
PROSTAT NEDİR?
Prostat,erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Mesanenin (idrar kesesi) altında yer alır. Prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu prostat kanseri gelişebilir. Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanser prostat kanseridir.
Prostat kanserinin kesin nedenleri bilinmemekle birlikte:
Yaş ilerledikçe risk artmaktadır.
Birinci derece akrabasında (baba, erkek kardeş, abi) prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski diğer insanlara göre iki kat daha yüksektir.
Doymuş yağlardan (hayvansal gıdalarda bulunan yağlar, tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı) ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir beslenme alışkanlığı prostat kanseri riskini arttırabilmektedir.
PROSTAT KANSERİ BELİRTİLERİ
Prostat kanseri erken evrede hiçbir belirti vermez. Kanser dokusu büyüdükçe aşağıdaki bazı şikayetlere yol açabilir:
Sık idrara çıkma, Gece idrara kalkma, Kesik kesik idrar yapma, Zor idrar yapma, Ağrılı idrar yapma, Kanlı idrar ve kanlı meni.
ERKEN TANI HAYAT KURTARIR
Bu şikayetlerin olması prostat kanseri olduğunu göstermez ama bir ipucu olabilir. Bu yakınmalardan en az biri olduğunda, üroloji (bevliye) uzmanına başvurulmalıdır.
Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin de 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli muayene olması erken tanı konulması açısından önemlidir. Hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Kişinin belirli aralıklarla izlenmesi, prostatın tamamının ameliyatla çıkarılması veya ışın tedavisi (radyoterapi) erken evrelerde uygulanabilir. Hormon tedavisi veya ilaç tedavisi (kemoterapi) diğer evrelerde gerekli görülebilir.
 Erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır.
Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı (sebze ve meyveden zengin) beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yapma (yürüme, koşma, bisiklete binme, yüzme gibi), sağlıklı kiloda olma ve bu kiloda kalma prostat kanseri riskini azaltabilir. Aile hekimine danışılarak sağlıklı kiloda olunup olunmadığı öğrenilebilir.
Özellikle birinci derece akrabalarında prostat kanseri görülenler yüksek risk altında olduğundan 40 yaşınızdan itibaren düzenli olarak üroloji hekiminize giderek muayene olmalıdırlar.
Prostat  haftası nedeniyle, İlçe  Sağlık Müdürlüğü  hemşireleri  kentte  yayaların en yoğun olduğu  caddelerde  stantlar   kurarak  vatandaşları  hastalık  konusunda  bilgilendirdiler.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA