Türkiye’de ilk:Anamur'da balon balıklarına savaş açıldı

Türkiye’de ilk:Anamur'da balon balıklarına savaş açıldı

79 tekne ile sabahın erken saatlerinde denize açılan avcılar 378 balon balığının hakkından geldi. Anamur’da balon balıklarının kökü kazıyıncaya kadar mücadele devam edecek.
Bu haber 2019-08-26 10:07:50 eklenmiş

Anamur’da denizdeki balıklara saldırarak parçalayan ve çeşitli balık popülasyonunu yok etme tehlikesi yaratan, iki yıl öncesi Kızıldeniz’den Akdeniz’e girerek Akdeniz ülkelerinin korkulu rüyası haline gelen Balon balıklarına karşı Anamurlular yeni bir savaş stratejisi geliştirdi.
Türkiye’de bir ilk, balon balığı tutma yarışması Anamur’da düzenlendi
Anamur Belediyesi ve Doğa Sporları Avcıları Derneği ile ortaklaşa düzenlediği “ Balon Balığı Tutma Yarışması”Kum Burnu ile Ören Burnu 10 metre ile 100 metre derinlik arasında hakem teknelerinin belirlediği bölge içinde her tekne 100 metre aralıklarla yarıştılar.
Balon Balığına karşı mücadele kapsamında 50 tekne ile 200 kişi sabahın erken saatlerinde denize açılarak balon balıklarını kıyalardan yok etmek için mücadele verdiler.
Yarışma konsepti içinde verilen mücadelede Kapo adlı teknesi ile Serkan Meteris 70 balıkla birinci gelerek 4 beygir gücüne sahip deniz motoru, Gökhan 8 adlı tekne ile kadın yarışmacı Meltem Ceren Gülener 44 balık yakalayarak 2. geldi ve fiber tekne ödülü kazandı. Pala Reis adlı teknesi ile 36 balık yakalayan Cihangir Uygur ise 3. gelerek elektrikli çıkrık kazandı.Balon balığı yarışmasında ilk üç’e giren yarışmacılara Anamur Belediye Başkanı  Hidayet Kılınç, çeyrek altınla   ödüllendirdi.
Tarım ve Orman Bakanlığı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü ve Anamur Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bağlı ekiplerin gözetiminde yapılan yarışmada 79 tekne toplamda 378 adet (yaklaşık bir ton) balon balığı yakaladı.
Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, organizasyonun şimdiden Akdeniz ve Ege bölgesinde bulunan yerel yönetimlerin dikkatini çektiğini ve gelecek dönemlerde uluslar bazda yapmayı planladıklarını söyledi.
Başkan  Kılınç; “Anamur’u tanıtma konusunda bu yarışmayla hedeflerine  ulaştıklarını kaydeden Hidayet Kılınç konuşmasında “Bu denizlerin canavarı olan Balon balığını yakalayarak hem farkındalık oluşturmak, hem dikkat çekmek hem de Anamur’umuzu tanıtma noktasında çok büyük faydaları olacağını biliyorduk.  Neticede bu yarışma gayesine ulaştı.  Balon balığı bir günde 40 - 50 balığı yiyen bir canavarı bizde ortadan kaldırmak hedefindeyiz. Bu sebeple yarışmayı organize ettik. İnşallah bu tür organizasyonları devam ettireceğiz hatta önerileri olan uzman arkadaşlarımızın nisan mayıs ayın da yumurtlama mevsiminde bu işin yapılması noktasında istekleri oldu. Biz de dernek yöneticileri ile beraber bu işi değerlendireceğiz yumurtlamadan önce bunları tutacağız ve denizlerimiz deki balıkları bunlara yedirmeyeceğiz” dedi. Konuşmanın sonunda birde müjdesi olan Belediye Başkanı Kılınç; olta balıkçılığın artması noktasında denizde resif çalışmasının çok yakında faaliyete geçeceğini söyledi.
Akdeniz  Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nden araştırma görevlisi Merve Karakuş da  konuşmasında balon balıklarının bir istilacı balık türü olduğunu yerli balıklar üzerinde bir baskı oluşturduğunu ifade  ederek,Çanakkale’ye kadar balon balıklarının arttığını kaydeden Merve Kuş , bu tür yarışmalarla birazda olsa onların bu popülasyonunu kıracağını kaydetti.
Tarım ve Orman Bakanlığı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Uzmanı Merve Karakuş Balon balığı popülasyonunun diğer türlere nasıl baskın geldiği konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Bu balığın sıcak deniz balığı olduğunu kaydeden Karakuş, buna rağmen Çanakkale boğazına kadar ulaşarak denizlerimiz için büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek,bu tür organizasyonların, balığın yumurtlama dönemi öncesi olan Mart Nisan aylarında yapılmasının daha doğru olacağına söyledi.
Anamur Doğa Sporları Avcıları Derneği ikinci başkanı Ersoy Nizamoğlu da ilk organizasyon olmasına rağmen ilginin yoğun olmasından dolayı memnuniyeti dile getirerek, Balon balıklarına karşı mücadelenin aralıksız olarak sürdürülerek Anamur kıyılarında bu balıkların köklerini kazıyacaklarını sözlerine ekledi.
 Belediye Başkanı Hidayet Kılınç çocuklara olta takımı hediye etti. 
Ödül törenine Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Binbaşı Çağlar Hanımeli, Suziki saha oprerasyon ve teknik  destek müdürü Cem  Şiberler, Suziki satış müdürü  Akhan  Akkuş,Doğa Sporları Avcıları derneği başkanı Cafer Gülmez ve yönetim kurulu  üyeleri, balıkçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA