Kum zambakları Anamur sahillerini süslüyor

Kum zambakları Anamur sahillerini süslüyor

Anamur’da çiçek açan kum zambakları koruma altında.
Bu haber 2019-08-22 13:30:20 eklenmiş

Anamur kumsallarında bulunan endemik çiçekler arasında yer alan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kum zambağını koparanlara 48 bin liraya kadar para cezası veriliyor
Akdeniz sahillerinde ender görülen ve özellikle sıcak kumlarda yaşam bulan Kum zambağı Anamur sahillerinde de çiçek açmaya başladı.
Bitki çeşitliliği bakımından zenginliğiyle bilinen ve Türkiye’de Muz üretimiyle özel bir yer alan turizm bölgesi Anamur kumsallarında, yaşam bulan kum zambağı, büyüleyici bir manzara oluşturuyor.
Nesli tükenmekte olan bitkiler arasında gösterilen ve 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan kum zambaklarının, koruma altına alındığı ve yaygınlaştırıldığı takdirde turizm için büyük bir fırsata dönüştürülebileceğine dikkat çekildi.
Duyarlı vatandaşlar, kendi çaplarında bazı tedbirlerle bu bitkiyi koruma altına almaya çalışıyor. Anamur’da Aslıhan turistik tesisleri içinde bir bölgede yaşam bulan kum zambağı, tesis sahibi Hüsnü Ceren tarafından etrafı çevrilerek koruma altına alındı.
Deniz suyunun yükseldiği, dalgaların da etkisiyle zarar gören kum zambağı, tatilcilerin güneşlenirken üzerine basması veya havlularını açarken dikkatsiz davranmaları nedeniyle zarar görüyor.
Duyarlı vatandaşların zarar görmemesi için etrafını taşlarla çevirerek farkındalık oluşturduğu gözleniyor.Kum zambağının ticari amaçla sökülmesi halinde Doğa Koruma ve Milli Parklar müdürlüğünce 60 bin lira ceza uygulanıyor.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA