UZM. DR. PORTAKAL, SİGARA BAĞIMLILARINI UYARDI

UZM. DR. PORTAKAL, SİGARA BAĞIMLILARINI UYARDI

Anamur Devlet Hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Reyhan Derya Portakal, Akciğerlere zarar veren ve solunum yollarında kalıcı hasarlara sebep olan sigara kullanımı ve bırakma aşamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2019-06-01 10:00:04 eklenmiş

SİGARANIN ZARARLARI NELERDİR?
Sigara tiryakiliği, en öldürücü toplumsal zehirlenme olayıdır. Ölüm, sigara yüzünden oluşan hastalıklar sonucu meydana gelir. Her sigarada vücut için zehirli, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Sigara, kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en önde gelen sebebidir. Bu hastalıklardan ölüm riski, içmeyenlerden 40 kat fazladır. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 10 kat artmaktadır. Kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riski artar, bacak kangrenine neden olur. Sigara içen kadınlarda; düşük yapma, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma, kısırlık yüksektir. Erkeklerde kısırlık ve iktidarsızlığa neden olur. Ülser riski artar, iyileşme gecikir.
SİGARAYA BAĞLI KANSERLERİN GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?
Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin %35'inin, kadınlarda ise %15'inin nedeni sigaradır. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin %90’ının nedeni sigaradır. Sigara içmeyen ancak dumanına maruz kalanlarda akciğer kanseri riski 3 kat artmıştır. Ayrıca dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri riski 30 kat artmıştır.
NEDEN SİGARA İÇİYORUZ?
Tütündeki nikotin, ciddi bağımlılık yapma özelliğine sahiptir ve çok güçlü bir psikolojik uyarıcı ajandır.
SİGARAYI BIRAKMAKTA NEDEN ZORLANIYORUZ?
Nikotin psikolojik bağımlılık yanı sıra fiziksel bağımlılık da yapar. Sigara içilmediğinde vücuttaki nikotin miktarı azalır ve vücut bunun yoksunluğunu duymaya başlar.
SİGARAYI NASIL BIRAKABİLİRİZ?
Kendi kendine bırakmayı denediğinde zorlanıyorsa tıbbi tedavi yöntemlerinden yararlanabilir. Bu yöntemler, nikotin yerine koyma tedavileri (Türkiye’de bant, sakız), ağızdan yutularak kullanılan bupropion ve vareniklin’ dir. Her üç yöntem de içme isteğini azaltması ve yoksunluk belirtilerini önleme açısından başarılıdır. Doktor kontrolünde kullanılması ilaçların etkinliğini artırır.
Ayrıca sigarayı bırakamayacağınızı düşünmek çabanızı olumsuz etkileyecektir. Bir bağımlılıktan kurtulmaya çalışacağınızı düşünün ve karamsarlığa izin vermeyin. Bırakmak için kendinize bir gün belirleyin ve kararlı olun, ertelemeyin. Sigarayı bırakmayı isteme nedenlerinizi yazın, her zaman görebileceğiniz yerlerde bulundurun. Bırakma kararınızı size destek olacağına inandığınız yakınlarınızla paylaşın. Ev ve işyerinizde sigara ve sigarayı hatırlatacak eşyaları (çakmak, kibrit, küllük, vb) kaldırmanızı öneririz. Bırakmayı denediğiniz zaman mücadelenizi kolaylaştıracak yeni günlük alışkanlıklar edinmeye çalışın.
SİGARAYI BIRAKTIĞIMIZDA YAŞAYABİLECEĞİMİZ OLUMSUZLUKLAR NELERDİR?
Huzursuzluk, uykusuzluk ya da tam tersi uykuya eğilim, gerginlik, düşünceleri toplama güçlüğü, aşırı tepki verme eğilimi, sinirlilik, yorgunluk, baş ağrısı, kabızlık, depressif ruh hali veya bazen de aşırı neşelenme durumu, iştah artması, ağız kuruluğu, ağız yaraları

 SİGARAYI BIRAKMANIN YARARLARI NELERDİR?
20. dakikada nabız, kan basıncı ve vücut ısısı normale döner.
24. saatte kanda karbonmonoksit gazı hızla azalır.
2 hafta - 3ay sonra efor kapasiteniz artar, öksürük-balgam varsa yarı yarıya azalır. Soluk alıp vermeniz kolaylaşır. Koku ve tad alma duyularınız iyileşir. Bağışıklık sisteminiz güçlenmeye başlar. Kendinizi daha dayanıklı ve güçlü hissetmeye başlarsınız. Diş ve parmaklarınızdaki sarı lekeler kaybolur.
1. yılda kalp krizi geçirme riskiniz azalmaya başlar. Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı riski %30-50 azalır. KOAH gibi solunum yetmezliğine yol açabilen akciğer hastalıklarının ortaya çıkması engellenir, varsa ilerlemesi durur.
5. yılda ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası kanseri riski yarı yarıya azalır.
10. yılda felç olma riskiniz 5-10 yıl içinde hiç sigara içmemiş olanlarla aynı düzeye iner. Akciğer kanseri, ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek, pankreas kanseri riski azalmaya devam eder.
SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA İÇME DÜRTÜSÜNE KARŞI NELER YAPILABİLİR?
Sigarayı bıraktıktan sonra içme dürtüsü zaman zaman sizi zorlayabilir. Bu zorlanmaların en çok hangi durumlarda ortaya çıktığına dikkat edin (stres, alkol, çay, kahve vs). Sigarayı neden bıraktığınızı kendinize hatırlatın. İçme dürtüsü zorladığında daha önce derin nefes almak, su içmek, egzersiz yapmak gibi yöntemlere başvurun. Sigara içilen bir ortamdaysanız uzaklaşmaya çalışın. İçmemeyi başardığınızda kendinizi ödüllendirin. Her şey yolundayken bir nedenin tetiklemesiyle kendinizi sigara içerken bulursanız: Hayal kırıklığına kapılmayın, kendinizi suçlamayın. Başaramadığınızı düşünerek mücadeleden vazgeçmeyin. Bu durumun nikotinin bağımlılık yapma özelliğinden kaynaklandığını hatırlayın. İçmemeyi sürdürün. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA