ANEMURİUM ANTİK KENTİ KAZILARI 12 AY SÜRECEK

ANEMURİUM ANTİK KENTİ KAZILARI 12 AY SÜRECEK

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Arkeolojik kazı çalışmalarının yıl boyunca sürdürülerek daha etkin ve verimli hale getirilmesi projesi" kapsamında Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Tekocak başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen "Anemurium Antik Kenti Kazıları" yıl boyunca devam edecek.
Bu haber 2019-03-09 14:24:11 eklenmiş ve 73 kez görüntülenmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Opera Binası'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, Anemurium Kazı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Tekocak'a protokolü, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından verildi.
Sadece Türk Arkeolojisi için değil aynı zamanda Dünya Arkeolojisi içinde dönüm noktası sayılacak bu proje ile Anemurium ve ülkemiz kültür tarihi açığa çıkartılırken, aynı zamanda Anamur ve Türkiye’nin tanıtımında çok önemli adımlar atılacaktır.
Söz konusu projeyle 20 ören yerinde 12 ay sürdürülecek kazılarla, bir yandan arkeolojik keşiflerin artırılması ve elde edilen verilerin bilim dünyasına aktarılması hedeflenirken diğer yandan da daha fazla arkeolog, restoratör ve arkeoloji işçisine istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra bir başka önemli hedef de turizm gelirlerinin artırılarak özellikle bölgenin ekonomik gelirlerinin kültür turizmi bağlamında artırılması amaçlanıyor.
Anemurium Kazı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Tekocak;”Projenin hayata geçirilebilmesi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Atatürk Kültür ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Üniversitelerin ortak çalışmaları ile sağlanmıştır. Emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara en içten teşekkürlerimi sunuyorum”şeklinde açıklamada bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop