Av.Şah’dan , Kadınlar Günü Mesajı

Av.Şah’dan , Kadınlar Günü Mesajı

Baro Temsilcisi Av.Murat Kılıç’da, tüm kadın yargı mensuplarına ithafen,Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av.Bengü Şah’a çicek takdim etti.
Bu haber 2019-03-08 17:29:16 eklenmiş ve 210 kez görüntülenmiştir.

Anamur Baro Temsilciliği  Kadın Hakları  Komisyonu  Başkanı  Av.Bengü Şah,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü  kutladı.
Avukat Bengü  Şah, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin  Yeşilboğaz’ın  8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajını kadın Avukatlarla paylaştı.
Baro  Temsilcisi  Av.Murat  Kılıç’da,  tüm  kadın yargı  mensuplarına ithafen,Kadın Hakları  Komisyonu  Başkanı Av.Bengü  Şah’a  çicek takdim etti.
Kadın  Hakları  Komisyon  Başkanı Av.Şah ;
 “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kutlamadan ziyade hak arayışı ve mücadele gününe dönmüştür. Çünkü kadınlarımız başta yaşam hakları olmak üzere, Atatürk tarafından kadınlarımıza, birçok dünya kadınından çok daha önce tanınan, siyasal ve sosyal haklarını özgürce kullanabilmek için mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır. Kadınlarımıza yönelik her türlü şiddet, istismar ve cinayetler artmakta, sıradanlaşmakta, kadınlar toplumsal yaşamdan soyutlanmaya çalışılmakta, çocuk anne sayısı ise her geçen gün artmaktadır.  Kadına yönelik bakış açısında, öncelikle toplumsal zihniyet değişimine ihtiyaç vardır. Toplumda, kadın ve erkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır.’dedi
 Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi tarafından her yıl gerçekleştirilen “Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’nın 2018 sonuçlarına göre; 2018 yılında kadının en büyük sorunu ‘şiddet olduğuna dikkat çeken Av.Şah ”İkinci sırada ‘işsizlik’, üçüncü sırada ise ‘eğitimsizlik’ geliyor. Kadının toplumda yaşadığı en büyük dördüncü sorun ise ‘sokakta baskı ve taciz’. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ve şiddetin önlemesi için en kısa sürede radikal önlemler alınmalıdır. Kadın hakları, insan haklarıdır! Şiddete seyirci kalan da, şiddeti uygulayan kadar suçludur.  
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği; yazılı ve görsel basından siyasilere, atasözlerimizden eğitim sistemimize kadar, toplumsal yaşamımızın her evresinde var olduğu sürece, kadınlar günü buruk kutlanacaktır. İçinde bulunduğumuz toplumun değer yargıları kadından yana olmalıdır. Çünkü güçlü kadın, güçlü toplum ve gelecek demektir.  Özgür kadın, özgür toplumdur.
 Mustafa Kemal Atatürk ‘Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ sözüyle, kadının toplum ve medeniyet içindeki yerini takdir etmiştir ve kadınlarımızın toplumda hak ettiği yere gelebilmesi için öncü reformlara imza atmıştır. Günümüzde de, kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık, gerçek anlamda uygulanabilmelidir. Ancak kadınlara tanınan pozitif ayrımcılığın temelinde, cinsiyet ayrımcılığı yatmamalıdır. Pozitif ayrımcılıkla ilgili hukuki düzenlemelerde, cinsiyet eşitliği esas alınmalıdır. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için toplumsal ve hukuki dönüşümlere ihtiyaç vardır.
 Cumhuriyetin kadınlarımıza tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını, kadınlarımızın  gerçek anlamda kullanacağı güne kadar, Mersin Barosu olarak mücadelemiz sürecektir. Dünyanın yarısı kadınlardan oluşuyorsa, bu mücadelenin yarısını da kadınlarımız oluşturmalıdır. Kadınlarımız biat kültüründen sıyrılıp; özgür, güçlü ve bağımsız
birey olduklarının bilincine varmalı, toplumsal kalıpları yıkmalıdır. Ataerkil yapıyı kabullenen hiçbir kadın, onun gölgesi altında özgürlüğüne kavuşamaz.Tüm kadın meslektaşlarımızın ve tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.’  Dedi.

                                                                                                    

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop