Torunoğlu'ndan"MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi" açıklaması

Torunoğlu'ndan"MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi" açıklaması

Mesleki Yeterlilik Belge Zorunlulukları, Gerekleri ve Teşvikleri” ile ilgili yazılı açıklama yapan Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu oda üyelerine çağrıda bulundu.
Bu haber 2019-02-13 15:06:51 eklenmiş ve 80 kez görüntülenmiştir.

Torunoğlu  yaptığı açıklamada:’’"Emlak Danışmanları", "Servis Aracı Şoförleri" ve "Köprülü Vinç Operatörleri" için  Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmesine ilişkin açıklamalar aşağıya çıkarılmıştır.
 TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. tarafından yapılan açıklamada Mesleki Yeterlilik Kurumunun (MYK) "Emlak Danışmanı Seviye 4", "Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5", "Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3" ve "Servis Aracı Şoförü Seviye 3" mesleklerinde yetkilendirme sürecinin tamamlanmış olduğu bahisle ,  sayılan Mesleki alanlarda Mesleki Yeterlilik başvuru , Sınav ve Belgelendirme hizmetinin başlatılacağı bildirilmiştir. Sınav ve belgelendirme ücret tarifesi ekte yer almaktadır.
Konuya ilişkin olarak;Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ve çalışanlarının, İl/İlçe Ticaret
Müdürlüklerinden "Yetki Belgesi" alabilmeleri için, ivedilikle "Emlak Danışmanı Seviye 4" ve"Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5" mesleki yeterlilik belgelerini tamamlamaları gerekmektedir.
Okullara servis taşımacılığı yapan üyelerimiz ve çalışanlarının bu faaliyete devam edebilmeleri için,taşımacılık hizmeti veren şoförlerinin "Servis Aracı Şoförü Seviye 3" mesleki yeterlilik belgelerini tamamlamaları gerekmektedir.
İmalat sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin, malzeme/yük kaldırma, taşıma, istifleme süreçleri için vinç kullanan operatörlerinin "Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3" mesleki yeterlilik belgelerini tamamlamaları gerekmektedir.
Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5:Emlak Bürosu sahipleri, şirket yetkilileri bu belgeyi almalıdır. Mesleki yeterlilik belgesi almayan kişiler, Ticaret İl Müdürlüklerinden “Yetki Belgesi” alamayacak, faaliyetlerine devam edemeyecektir.
Emlak Danışmanı Seviye 4:Emlak bürosunda çalışan pazarlama ve satış personelinin bu belgeyi alması gerekmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi almayan kişiler, gayrimenkul satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunamayacaktır.
Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3: Kendi başına ve/veya bir işaretçi/sapancı yardımıyla; çeşitli türlerdeki köprülü vinçleri kablo ile uzaktan/kabinden kontrol ederek her türlü yük taşıyan kişilerin bu belgeyi alması gerekmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi almayan kişiler için aylık kişi başı 775 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Servis Aracı Şoförü Seviye 3:Okullara servis taşımacılığı yapan şoförlerin bu belgeyi alması gerekmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi almayan kişiler, okullara servis taşımacılığı hizmeti veremeyecektir.
Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Kimleri Kapsıyor? Kim Hangi Belgeyi Almalı?
Halihazırda Gayrimenkul mal alım satımı yapanlar veya bu sektöre yeni girecek girişimciler için;Firma sahibi,Şube var ise şube müdürü veya Pazarlama ve satış personelinden en az bir kişi.Yetki Belgesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?:Yetki Belgesi, 5 yılda bir yenilenecektir. Aynı şekilde mesleki yeterlilik belgeleri de 5 yılda bir yenilenecektir.Mesleki yeterlilik belgesi veya yetki belgesi yerine geçen herhangi bir belge var mıdır?Yetki belgesi, Sorumlu Emlak danışmanlığı ,  Servis aracı Şoförlüğü ve Köprülü Vinç Operatörlüğü  yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından verilecektir. Mesleki yeterlilik belgesi ise TOBB MEYBEM tarafından TOBB’a bağlı Odalar aracılığıyla verilecektir.Yetki belgesi veya mesleki yeterlilik belgesi yerine geçen bir belge bulunmamaktadır.
Sınavlar Nasıl Yapılacak?Sınavlar, TOBB MEYBEM tarafından yapılacak olup, yazılı (teorik) ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilecek.Teorik sınavlar, Odalarımızın eğitim / toplantı salonlarında veya TOBB MEYBEM tarafından uygun görülen toplantı salonlarında uygulamalı sınavlar, alanı uygun olan TOBB MEYBEM tarafından onay verilmiş olan yerde yapılacaktır. Her iki sınavdan da başarılı olan adaylar, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacak.Sınav ve Belgelendirme Ücret Detayları Nelerdir?:Emlak Danışmanı Seviye 4 sınav ücreti KDV dahil 700,00 TL’dir. (Geri ödeme yok),Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 sınav ücreti KDV dahil 800,00 TL’dir. (Geri ödeme yok),Servis Aracı Şoförü Seviye 3 Sınav ücreti KDV dahil  610,00 TL’dir. (Geri ödeme yok),Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3 Sınav ücreti KDV dahil 450,00 TL’dir.(Geri Ödeniyor Devlet teşviki),Adayların, sınavdan başarılı olduktan sonra “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” alabilmeleri için, Mesleki Yeterlilik Kurumu’na belge masraf karşılığı olarak ödenmek üzere, 150 TL belge ücreti ödemelidir.
Nasıl Başvuru Yapılacak?:

Ssınavlara ön başvuru yapmak için;  TOBB MEYBEM tarafından gönderilecek ön başvuru formlarının ıslak imzalı olarak doldurulması, Nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet fotoğraf ,Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen sürücü belgesi (Servis Aracı Şoförü için),SRC2 mesleki yeterlilik belgesi (Servis Aracı Şoförü için),Psikoteknik test raporu (Servis Aracı Şoförü için) ve Adli sicil kaydı (Servis Aracı Şoförü için) ibraz edilmesi yeterlidir.
 Değerli Üyemizin, Odamız ve TOBB Meybem İşbirliği ile yapılacak olan Başvuru ve Belgilendirme hususlarındaki gerekli belgeler ile bilgiler Odamızdan ve Odamız  www.anamurtso.org.tr  web sayfasından alınabilecektir. Önemle Bilgilerinize duyurulur. ‘dedi.

 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop