Gazeteciler, kültür sohbetlerine konuk oldu

Gazeteciler, kültür sohbetlerine konuk oldu

Anamur’da hizmet veren Kilim Cafe, Serbest Kültür Sohbetleri’nde bu ay gazetecilere ev sahipliği yaptı.
Bu haber 2019-01-23 14:36:42 eklenmiş ve 68 kez görüntülenmiştir.

“Anamur’da Gazeteci Olmak” konulu söyleyişinin yöneticiliğini müzik öğretmeni Elif Ayhan yaptı. Gerçekleştirilen söyleşi programının sohbet konuğu Anamur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zümrüt Cömertler oldu. Sözlerine gazeteciliğin tanımını yaparak başlayan Zümrüt Cömertler; “Gazetecilik, kamuoyunu doğru, çok yanlı, çok boyutlu, hızlı, inanılır ve güvenilir bir şekilde bilgilendirme mesleğidir. Demokratik toplumlarda haberci medyanın asli görevi, mevcut siyasi-iktisadi iktidarın işleyişini ve uygulamalarını -onun gizleme, örtme çabalarına direnerek- ortaya sermek, böylece kamuoyunun bu şeffaflık temelinde ortaya çıkmasını sağlar” dedi. Haberin ne olduğunu dinleyicilere aktaran Cömertler gazetecinin sorumluluklarını şu şekilde sıraladı: “Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Bu amaçla her türlü sansür ve otosansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmeli. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, tüm sorumluluklardan önce gelir. Gazeteci, ilettiği haber ve bilginin sorumluluğunu üstlenir ve paylaşır. Gazetecinin özgürlüğünün içeriğini ve sınırlarını, öncelikle sorumlulukları ile meslek ilkeleri belirler.” Sözlerini “Biz gazetecilerin mesleklerini yaparken uymamız gereken kurallar da var diyerek devam ettiren Zümrüt Cömertler; “Halka doğru ve yalın bilgi sunmalı. Haberlere objektif bakabilmelidir. Gazeteci, mesleki uygulamalarının her aşamasında, eylemciliğe girişmeden, yandaşlığa ya da karşıtlığa kalkışmadan hareket etmek zorundadır.
Gazetecinin temel görevi, olayları gerçek, açık ve dürüst bir biçimde betimlerken, habere konu olan bireye ve onun yakınlarına yönelik yarar ya da zararını kestirebilmelidir” dedi. Cömertler; konuşmasında iyi bir eğitim ve kültür düzeyine sahip olma gerekliliğinin yanı sıra öncelikle gazetecide bulunması gereken nitelikleri şöyle sıraladı: “Toplumda ötelenmemiş olmama, Özgüvene sahip olma, Sosyal Yönü Güçlü, Gözlem yeteneği, Mücadeleci Ruha sahip olmalı, Esnek ve Sağduyulu olmalı, Hislerini denetim altında tutabilmeli, Hızlı analiz ve sentez yapabilme becerisini kullanabilmeli, Geniş bir kelime haznesine sahip olma, Aktarımlarında tarafsız olmaya gayret eder. Düşüncelerini düzgün ve anlaşılır bir biçimde ifade edebilme yeteneğine sahip olmalı.” Cemiyet Başkanı Zümrüt Cömertler’in konuşmasının ardından program yöneticisi Elif Ayhan sırayla programa katılım gösteren gazetecilere sorular yöneltti. Soru cevap şeklinde devam eden programda ilçede görev yapan gazeteciler yaşadıkları sıkıntıları  dile getirdiler, meslek  yaşamlarından anılarını  paylaştılar. “Anamur’da Gazeteci Olmak” konulu sohbet toplantısına; gazeteciler ve  davetliler  katıldı. Katılımcılar daha önce de buna benzer birçok programın organizasyonluğunu yapan Asil ve Bahar Doğan çiftine teşekkür etti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop