Anamur içme suyu projesinde ’Su Oyunu’

Anamur içme suyu projesinde ’Su Oyunu’

20 Yıl önce Su güzü köyünden Anamur’a getirilmesi konusunda gündeme alınan içme suyu projesi üzerinde büyük oyunların oynandığı ortaya çıktı.
Bu haber 2019-01-16 15:58:26 eklenmiş ve 2163 kez görüntülenmiştir.

Proje ile ilgili olarak ilk önce İller Bankasınca isale hattında çalışmalar yapılırken hangi güzergahtan su getirileceği çalışmaları başlatıldı. İller bankasının güzergah ve isale hattı çalışmalarının aylarca bitirilmemesi ve çok geç kalınmasının ardından zamanın Anamur Belediyesi konuya el atarak isale hattı çalışmalarını kendisi üstlenerek gerekli adımları atmaya başladı.

Bu arada Anamur’da iş takipçiliği yapan bir kişinin o tarihlerde Türkiye’nin çeşitli bölgelerine açılan özel içme suyu şirketleri ile görüşmeler yaparak projenin özel şirketlerce yapılması, şişleme ve marka verilmesi konusunda istişarelere geçtiği anlaşıldı. Buna paralel olarak iş takipçisi söz konusu kişi ,bazı Belediye meclis üyeleriyle özel şirket konusunda anlaşmalar yaptı ve içme suyu konusu özel şirketlere verilme aşaması başlatıldı.

Belediye meclis toplantılarında içme suyu projesinin Belediyece yapılmasının zor olduğu ve özel şirketlere verilmesi konusunda tartışmalar yapılmaya başlandı.Bu konuyu ögrenen iller bankası yetkilileride projeyi savsakladı ve gerekli adımları atmaktan vaz geçti.

Zamanının bazı Belediye meclis üyeleri özel şirketten pay almak ve rant kazanmak için mecliste yapılan tüm görüşmelerde içme suyu projesine muhalefet ederek sürekli özel şirketlere devredilmesi konusunu gündeme getirmeye çalıştılar bu süreç uzadıkça uzadı ve yerel seçimlere kadar sürdü.

Yapılan yerel seçimlerin andından, İller bankasına hükümet tarafından 5 yeni içme suyu projesi yapılması izni verildi, uzun süredir raflarda bulunan Anamur içme suyu projesi ise bu beş proje arasında yer aldı.
İller bankası Su güzü-Anamur arasında bulunan güzergah için 1,5 milyon lira bedelli ihale açtı. İhale bedelinin tümü iller bankasınca karşılandı. İller bankası İsale hattının boru döşemeleri için de 30 milyon bedelli yeni bir ihale açtı ve bu ihalenin yarısının iller bankasınca karşılanacağı ve diğer yarısının ise Anamur Belediyesince karşılanması gerektiği bildirildi.
Aylar, ayları kovalarken yine bir yerel seçim geldi ve şimdi yönetimde bulunan Belediye Başkan ve meclis üyeleri son on yıldır bu ihaleye gerçekleştiremedi. İller Bankası da Belediyenin vurdumduymazlığı nedeniyle beklemeyi sürdürdü.
Bu güne gelindiğinde Büyükşehir Belediyesi, Anamur Belediyesi ve İller bankası arasında proje çalışmaları yazışmalar yüzünden son on yıldır sürüncemede kalmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi ve Anamur Belediyesi bir türlü güzergâh belirlemede, hangi gözden su getirilmesi çerçevesinde isale hattını yapımına gidemiyor.
Güzergâhı buradan mı getirelim, suyu bu gözden mi alalım savsaklamaları devam ederken proje dosyası bir oraya, bir buraya gezip duruyor.
Anamur içme su projesi bu günlerde yine tozlu raflarda bulunuyor.
Üzerinden üç yerel seçim geçen Anamur içme suyu projesi bu günlerde yine Bir yerel seçim daha görecek.
Ancak; Anamurlular su  kuyusunun  yer değişimi  ile geçici  olarak rahatlamış  olsa da,ilerleyen günlerde  aynı sıkıntıların daha  ciddi boyutlarda yaşanılacağı  kaçınılmaz olacak.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop