GÜNGÖR ‘ MUZ BİTERSE ANAMUR KAYBEDER’

GÜNGÖR ‘ MUZ BİTERSE ANAMUR KAYBEDER’

Anamur ekonomisinin en önemli lokomofi olan Muz yetiştiriciliğinde, Türkiye'deki yerli muzun yüzde 90'ı Anamur-Bozyazı bölgesinden elde ediliyor.
Bu haber 2018-10-15 10:30:26 eklenmiş ve 1856 kez görüntülenmiştir.

MUZ fiyatlarının kurulacak olan komisyonlar tarafından belirlenmesi halinde, üreticilerin de beklentileri de kendiliğinden yanıtlanmış olacak.
Ziraat Mühendisleri Odası Anamur Temsilcisi Mustafa Güngör, Anamur ekonomisi ayakta tutan muz sektörünün bitmesi halinde Anamur’da büyük bir çöküntü yaşanacağını söyledi.
Güngör, gazetemize yaptığı açıklamada; muz fiyatlarının bir komisyon tarafından belirlenmesinin daha sağlıklı olacağını kaydederek;’Tüm girdilerin yüzde yüz artmasına rağmen muz fiyatlarının geçen yıl ile aynı olması üreticiyi tedirgin etmekte ve gelecek yılın üretimi için umutsuzluğa düşmektedir. Üreticiler fiyatlarla çok oynandığı iki üçgün içinde ani fiyat değişikliği yapıldığından isyan etmekteler, üreticilerin beyanına göre bazı sarartmacıların fiyatları bilinçli olarak düşürdüğünü diğerlerinin de onlara uyduğunu belirtmekteler.
Üreticilerin kaygısını ortadan kaldırmak için mutlaka Anamur’da bir komisyon oluşturulmalı ve muz fiyatlarını bu komisyon belirlemelidir bu konuda tüm paydaşlar bir araya gelmeli gereken hassasiyet gösterilmelidir.’şeklinde açıklamalarda bulunarak, muz sektörünün kötüye gitmesi halinde, ekmek parası kazanan binlerce kişinin de mağdur edileceğini söyledi.
Muz üretiminde sorunun sadece fiyatlar olmadığına vurgu yapan  Güngör,’ İthal muzla rekabet edebilmemiz için raf ömrünü kısaltan nedenler üzerinde çalışılması gerekir özellikle muz hasadında fazla bekletme muz kesimindeki ve taşınmasındaki hatalar yanlış gübreleme muzun çabuk bozulmasına neden olmaktadır.’dedi.
ANAMUR TOPRAK VE YAPRAK TAHLİL LABORATUARIMIZA SAHİP ÇIKILMALI
T
oprak, yaprak ve sulama suyu analizi konularında tarımsal üretim ile uğraşan üreticilere hizmet vermek amacıyla  kurulan  laboratuara  sahip çıkılması gerektiğini  belirten  Ziraat  Mühendisleri  Odası  Temsilcisi  Mustafa Güngör, “Toprak analizleri, tarım topraklarının verimlilik potansiyellerini ortaya koymak ve üzerinde yetiştirilecek bitkiler için sağlayacakları bitki besin maddeleri düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmakta. Analiz sonuçları yorumlanmakta ve yetiştirilecek bitkilerin besin maddesi gereksinmeleri dikkate alınarak gübreleme programları hazırlanmakta. Anamur tarım ilçe müdürlüğü bünyesinde bulunan tahlil laboratuarı bölgemizde son teknoloji ile yapılmış sonuçları güvenilir üreticimiz için de bir şanstır tahlillerimizi Anamur’da yaptıralım yeterli sayıda tahlil olmazsa ilde dahi olmayan bu laboratuarı kapanır. Elimizin altındaki değerin  kıymetini  bilerek hareket edelim.’  Diyerek üreticilerin bu konuda daha duyarlı olmalarını talep ederek,24-27 Ekim de yapılacak fuarda muz da leke hastalığı ve muz hasadı ve paketlemesi ile ilgili konferanslar verileceğini bunun için tüm üreticileri davet etti.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop