Dr. Yücelen, Güneşlenmeye Dikkat Çekti

Dr. Yücelen, Güneşlenmeye Dikkat Çekti

Dr.Yücelen:10.00-16.00 saatleri arasında güneşten olabildiğince korunun.
Bu haber 2018-07-16 16:19:48 eklenmiş

ANAMED Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Fatma Yücelen;  her canlının  güneş ışığına ihtiyacı  olduğunu ancak  güneşe fazla  maruz kalındığında  cilt  üzerinde  ciddi hasara neden  olabildiğini  belirtti.
Özellikle 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten olabildiğince korunması,
gerektiğini belirten Uzman Dr. Fatma Yücelen, "Deri kanserlerinin en yaygın sebebi güneş ışınları, yani UV (ultraviyole) ışınlarıdır. Güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz aylarında 10.00-16.00 saatleri arasında olabildiğince güneşten korunmalıyız" dedi. 
Deri kanserlerinin büyük oranda baş ve boyun bölgesinde ortaya çıktığını ifade eden Uzman Dr. Yücelen, yaz aylarında uygun şapka (geniş kenarlı) ve uygun gözlük (özel filtreli) kullanımının önemine vurgu yaptı. Koruyucu ürün seçiminin yaş grubuna göre değiştiğini söyleyen Dr. Yücelen, "Bebeklerde ve çocuklarda giysi kullanımıyla korunma ön planda olmalıdır. 6 aya kadar olan dönemde herhangi bir koruyucu ürün önermiyoruz. 6 ay-2 yaş aralığında titanyum oksit ve çinko oksit gibi içeriklere sahip fiziksel ürünlerin, 2 yaştan sonra da kimyasal ürünleri kullanmaya başlayabiliriz; ancak giysilerle korunmayı daha ön planda tutmalıyız" ifadelerini kullandı. 
Güneş kremlerinin güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesi ve 2-3 saat aralıklarla da yenilenmesi gerektiğini kaydeden Dr. Yücelen; “Deri kanserleri tüm kanserler içinde yüzde 35’lik bir orana sahip. Deri kanserlerinin yüzde 97’sinin melanom dışı kanserlerdir; fakat daha tehlikelisi yüzde 3’lük kısmı kapsayan melanom yani halk arasında 'kara bela' olarak bilinen hastalıktır” dedi.
Dr. Yücelen; “Güneş yanığıyla karşılaştığımız zaman ilk etapta soğuk suyla ıslak kompres yapabiliriz. Yara bütünlüğünü sağlayıcı kremler ve nemlendiriciler kullanılabilir. Ancak daha şiddetli ve yaygın güneş yanıklarında en kısa sürede bir dermatoloğa gidilmesi gerekiyor. Deri kanserleri 60 yaş üzerinde daha yaygın. Kişinin mesleği de bu konuda çok önemli. Deri kanserleri özellikle güneşe çok fazla maruz kalan meslek gruplarında (çiftçi, denizci vs) ortaya çıkıyor. Kişinin açık tene ve açık göz rengine sahip olması kanser riskini arttırıyor. Çünkü bu özelliklere sahip kişilerde güneşe karşı korunma direnci koyu tenliler kadar yüksek değil" şeklinde konuştu.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Yeni Anamur Gazetesi
Copyright © 2010 - 2019 Yeni Anamur Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA